Home Artykuły Nowości maszynowe jesieni
Nowości maszynowe jesieni

Nowości maszynowe jesieni

0
0

Niedawno pisaliśmy o tym, co ostatnio działo się u producentów ciągników. Zapraszamy do dalszego ciągu naszego przeglądu nowości. Tym razem trochę wiadomości o innych niż traktory maszynach rolniczych z Niemiec i Szwecji.

Jak się okazało, kilkakrotnie przekładana i zaplanowana na marzec 2022 Agritechnika się nie odbędzie. Mimo to organizatorzy opublikowali listę laureatów nagród za innowacje. Jest to szesnastu srebrnych medalistów i tylko jeden złoty, więc tym bardziej warto się mu przyjrzeć. Chodzi o niemiecką maszynę Nexat-Systemtraktor – projekt modułowego nośnika narzędzi. Jest to autonomiczny pojazd gąsienicowy, lecz ma również obrotową kabinę, można więc sterować nim także w tradycyjny sposób. Podstawą konstrukcji pojazdu są cztery podwozia gąsienicowe o napędzie elektrycznym, pomiędzy którymi można montować zintegrowane narzędzia. Całość napędzają dwa silniki spalinowe o łącznej mocy 1090 KM.

Dzięki swojej uniwersalności Nexat nadaje się więc do pełnego zakresu prac polowych – od uprawy poprzez siew, nawożenie i opryski po zbiory. Jego szerokość robocza wynosi 12 m – przy zbiorze kukurydzy można na nim zamontować aż 22-rzędową przystawkę, która kieruje zebrany materiał do dwóch rotorów. Mimo tych imponujących rozmiarów cały zestaw przy pracy jest lżejszy niż ciągnik z odpowiednią maszyną. Producent podkreśla także niższy stopień ugniatania gleby, redukcję emisji dwutlenku węgla i wydajność produkcji roślinnej przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów. Według ich danych Nexat z modułem kombajnu osiąga wydajność ziarna na poziomie 200t/h, a jego zbiornik o pojemności 32 m3 może być opróżniany w tempie 600 l/s.

Partnerem Nexata podczas prac nad jego pojazdem był Väderstad. Warto o nim wspomnieć także w związku z jego własnymi nowościami wśród siewników. Całkowicie nowy jest pneumatyczny siewnik rzędowy Inspire 1200 o szerokości roboczej 12 m. Jest on wyposażony w czuły system redlic dwutalerzowych, których zadaniem jest utrzymywanie stałej głębokości siewu mimo nierówności terenu. Wersja S, z 5000-litrowym zbiornikiem, jest przeznaczona wyłącznie do nasion, zaś C, mająca większy, 7200-litrowy zbiornik, może wysiewać je równocześnie z nawozem. Obydwa materiały startują wówczas z oddzielnych komór w zbiorniku, a następnie mieszają się w jednym strumieniu powietrza i razem lądują w bruździe nasiennej. Niezależnie od wersji za równomierny przepływ materiału odpowiada osiem układów dozujących Fenix III, co umożliwia zmienne dawki i sterowanie sekcjami wysiewu. A skoro mowa o sterowaniu, Inspire działa z systemem Väderstad E-Control, który współpracuje także z Isobusem.

Väderstad zapowiedział także nowy model serii siewników punktowych Tempo: L 16-24 Central Fill. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on centralny zbiornik na nasiona i nawóz, co poprawia wydajność pracy. Zbiornik ten ma łączną pojemność 7200 l, z czego 2200 l przypada na nasiona, a 5000 l na nawóz. Liczbę nasion regulują zaś poszczególne jednostki rzędowe. Będzie on dostępny w wersjach z 16 lub 24 sekcjami siewnymi.  

Autor: Jolanta Piaseczna

Zdjęcie pochodzi z oficjalnych materiałów prasowych Väderstada

Facebook Comments Box