Home Artykuły Nowości maszynowe John Deere
Nowości maszynowe John Deere

Nowości maszynowe John Deere

0
0

Któż mógłby sobie wyobrazić, że nie będzie targów rolniczych – a jednak musimy pogodzić się z myślą, że w tym roku nie pojedziemy na Agro Show, choć jest jeszcze nadzieja na Agrotech w listopadzie. Wielkie europejskie imprezy takie jak EIMA czy Eurotier również przeniosły swoje terminy na przyszły rok. Producenci maszyn muszą sobie radzić inaczej z prezentowaniem swoich nowych produktów. A tych nie brakuje zwłaszcza u tych największych. Oto krótki przegląd nowości John Deere, który przeprowadzał ostatnio i pokazy polowe, i wirtualne Dni Otwarte.

Jedną z najgłośniejszych jest zapowiedź rodziny superwydajnych kombajnów zbożowych X9 przeznaczonych dla dużych gospodarstw. Na początek mają się na nią składać dwa modele: X9 1000 i X9 1100, napędzane silnikami marki własnej o pojemności 13,6 l, prędkości znamionowej 1900 obr./min i mocy odpowiednio 639 i 700 KM. Układ power boost pozwoli jednak na zwiększenie mocy do odpowiednio 692 i 753 KM. Producent podaje, że wydajność zbioru pszenicy taką maszyną wynosi 100 t/h, a pojemność zbiorników – 14800 i 16200 l. Poza tym kombajny X9 mają być przystosowane do pracy w trudnym terenie. Nowy układ napędowy ProDrive XL ma zapewnić nie tylko oszczędność paliwa, lecz także większy o 30% moment obrotowy. Skoro mowa o paliwie, jedno tankowanie ma wystarczyć na 14 godzin pracy. Nowe kombajny mają także największą na rynku powierzchnię omłotu i separacji, dzięki czemu straty ziarna nie powinny przekraczać 1%. Są wyposażone w dwurotorową młocarnię XDS z kanałem przepływu o szerokości 1,72 m, a powierzchnia sit zespołu czyszczącego wynosi aż 7 m2. Obydwa wymienione modele mają być dostępne w sprzedaży w Europie jeszcze w tym roku.
Oprócz kombajnów przybywa też przyrządów żniwnych do różnych upraw. John Deere wprowadził właśnie na rynek przegubowe przyrządy z taśmami transportującymi HD, hedery przenośnikowe HydraFlex i podbieracz pasowy BP 15. Są one kompatybilne z nowymi kombajnami X9 i wieloma modelami ze starszych serii. Wszystkie są oferowane z zespołem sterującym hedera (HCU), który odpowiada za wymianę informacji między przyrządem a kombajnem.
A co z ciągnikami? Główną informacją ostatnich miesięcy jest nowa odsłona serii 6M, w której czterocylindrowe modele będą teraz dostępne w wersji z przekładnią bezstopniową AutoPowr. Umożliwia ona dostosowanie ustawień do preferencji użytkownika, a w tańszej wersji jest dostępna także z mechanicznym sterowaniem zaworami hydrauliki. Do zmian zalicza się też system automatycznego prowadzenia AutoTrac i mały rozstaw osi zwiększający zwrotność. Wyświetlacz, z którego można sterować wspomnianymi funkcjami, będzie teraz umieszczony w prawym słupku kabiny, co wraz z obniżeniem maski poprawi widoczność.
Inny nowy model ciągnika to 7R 350 o pojemności silnika 9 l, mocy znamionowej 350 KM i maksymalnej 388 KM. Tu także występuje przekładnia AutoPowr. W kabinie zaś znajduje się wielofunkcyjny joystick CommandPro, radio z ekranem dotykowym, pełne wyposażenie do rolnictwa precyzyjnego, a nawet… fotel z masażem. W takim ciągniku nie da się zboczyć z wytyczonej trasy, bo układ elektroniczny ActiveCommand Steering 2 wykrywa odchylenia za pomocą żyroskopu i koryguje je.
Z kolei do standardowego wyposażenia traktorów serii 6R od niedawna należy system telematyczny JDLink. Służy on do bezprzewodowego przekazywania danych pomiędzy pojazdem a centrum operacyjnym w serwisie MyJohnDeere.com, co umożliwia m. in. zdalne monitorowanie pracy i ewentualnych usterek ciągnika.
Jeśli chodzi o osprzęt do ciągników, warto wspomnieć o czterech nowych lekkich ładowaczach czołowych serii M o maksymalnym udźwigu 1880 kg i wysokości podnoszenia do 4,3 m. Są one szybkie i zwrotne, a dodatkową siłę naporu zapewnia system samopoziomowania mechanicznego. Pasują do traktorów 5M, 5R, 6M, 6R i 6155M/R.
W asortymencie John Deere’a pojawiła się także nowa seria opryskiwaczy zaczepianych R700i. W tej chwili liczy ona dwa modele: R732i i R740i. Są one wyposażone w zbiorniki o pojemności odpowiednio 3200 i 4000 l oraz belki o szerokości 18-30 m. Za poprawę skuteczności i dokładności oprysku oraz przyspieszenie napełniania zbiornika odpowiada system PowrSpray oparty na dwóch obwodach (do napełniania i do samego oprysku), z których każdy jest napędzany osobną pompą. Regulator ciśnienia oprysku został zastąpiony przez układ bezpośredniego sterowania dawką. Dla osiągnięcia jeszcze większej precyzji i oszczędności opryskiwacze można dodatkowo wyposażyć w układ indywidualnego sterowania dyszami. W kabinie także są nowości poprawiające komfort pracy: wielofunkcyjna dźwignia sterująca i stanowisko operatora Solution Command. Opryskiwacze John Deere są kompatybilne ze wszystkimi aplikacjami rolnictwa precyzyjnego, a także ze wspomnianym wyżej JDLinkiem.

Autor; Jolanta Piaseczna

Facebook Comments