Home Artykuły Nowości maszynowe lata
Nowości maszynowe lata

Nowości maszynowe lata

0
0

Lato mija nadal bez dużych imprez targowych, choć niebawem ma się to zmienić. W każdym razie wszystko wskazuje na to, że w tym roku Agro Show się odbędzie (i to już za miesiąc!). Mamy więc trochę czasu, by już teraz przyjrzeć się nowościom ostatnich miesięcy.

Kombajny

Zacznijmy od kombajnów. Na pierwszy plan wysuwa się nowa seria kombajnów zbożowych Claas – Trion. Charakteryzuje ją duże zróżnicowanie wewnętrzne, składają się na nią bowiem trzy serie modeli o mocy od 258 do 435 KM: 500, 600 i 700. Wszystkie serie mają silniki Cummins spełniające normę emisji spalin Stage V. Dwie pierwsze są wyposażone w system omłotu APS Walker, system czyszczenia Jet Stream 3D i mają odpowiednio pięć lub sześć wytrząsaczy. Siedemsetki dysponują natomiast systemem omłotu APS Hybrid z pojedynczym lub podwójnym rotorem oraz systemem czyszczenia Jet Stream 4D. Ogółem nowych modeli Trion jest 20. Motto serii – „Fit your farm” – podkreśla oferowaną przez nią elastyczność, która pozwala skonfigurować model dopasowany do potrzeb zarówno małych, jak i dużych gospodarstw z różnymi rodzajami upraw. Można wybierać spośród różnych systemów automatyki (np. automatyczne sterowanie prędkością jazdy Cruise Pilot), zdecydować się na podwozie gąsienicowe Terra Trac lub wersję z wyrównaniem nachylenia podwozia Montana.

Claas ogłosił także unowocześnienie przyrządów żniwnych Vario, które stosuje w swoich kombajnach. Wszystkie będą miały nowy napęd nagarniacza, lepszy dostęp do zgarniaczy ślimaka wciągającego oraz hydrauliczną regulację tego ślimaka przez terminal CEBIS, a więc z kabiny. W niektórych modelach będą też dostępne kosy pionowe do rzepaku, łatwe w montażu, lżejsze i nadające się do pracy w trudnych warunkach.

Tymczasem zarówno w Polsce, jak i w Niemczech odbyły się testy kombajnu do dużych gospodarstw John Deere serii X9 – T670i, który właśnie pojawił się w Europie. Został on poddany próbie 24 godzin pracy i przeszedł ją ze świetnym wynikiem 1338 ton ziarna ze 140 ha, w dodatku przy zmieniających się warunkach pracy. Kombajn zawdzięcza wydajność m. in. najszerszemu dostępnemu na rynku przenośnikowi pochyłemu i 1250-litrowemu zbiornikowi paliwa, który umożliwia do 14 godzin pracy bez tankowania. Nie bez znaczenia jest także układ napędu pasowego HarvestMotion, który zmniejsza zużycie paliwa, zaś przekładnia ProDrive daje większy moment obrotowy do pracy w trudnych warunkach. John Deere wyposażył ten kombajn w sześciocylindrowy silnik własnej produkcji o mocy do 700 KM. T670i jest dostępny w wersji kołowej i gąsienicowej.

Siewniki

Wśród maszyn do siewu najgłośniej jest chyba o nowym siewniku Horsch Avatar 18 M. Jest to siewnik pneumatyczny o szerokości roboczej 18 m. Połowę tej szerokości można wyłączyć, np. na uwrociu lub w klinie. Wyróżnia go także obecność trzech oddzielnych zbiorników na materiał siewny: jednego o pojemności 2000 l i dwóch o 5300-litrowych. Dzięki temu można równocześnie wysiewać aż trzy składniki. Wysiew odbywa się przy pomocy jednotarczowych redlic SingleDisc, co zwiększa precyzję. Według producenta Avatar 18 M jest przyjazny dla gleby (duże opony zmniejszające nacisk) i przystosowany do trudnych warunków pracy, także w nocy, dzięki reflektorom WorkLight Pro.

Nowymi siewnikami pneumatycznymi może pochwalić się także polski producent – Unia. Tym razem chodzi o siewniki do poplonów FP 250/550, do montażu na bronach talerzowych lub kultywatorach ścierniskowych, o szerokości wysiewu do 6 m. Dwa wałki wysiewające umożliwiają wysiew drobniejszych i grubszych nasion.

Maszyny uprawowe

W tej kategorii sprzętu prym wiedzie Amazone. Ostatnią nowością tego producenta są dwa nowe agregaty uprawowe zaczepiane Ceus – 3000-TX i 4000-TX, o szerokości roboczej odpowiednio 3 i 4 m, przeznaczone do współpracy z ciągnikami o mocy do 150 KM. Są one wyposażone w środkowe podwozie, a ich organy robocze to zęby i gładkie lub ząbkowane talerze. Jedne i drugie dysponują hydrauliczną regulacją głębokości. Agregaty Ceus nadają się zarówno do spulchniania, prac na ściernisku, jak i uprawy przed siewem.

Tymczasem Pöttinger, obchodzący w tym roku 150-lecie, powiększył swój asortyment mechanicznych agregatów uprawowych. Dołączyły doń pielniki rotacyjne Rotocare, brony pielące Tinecare i kultywatory pielące Flexcare.

Ładowarki

W tej sferze także pojawiły się ostatnio nowości. JCB zaprezentował cztery modele ładowarek przegubowych Telemaster z ramieniem teleskopowym: TM320, TM420, TM320S i TM420S. Wyróżnia je ośmiobiegowa przekładnia Powershift, czterocylindrowy silnik JCB DieselMax i maksymalna prędkość 50 km/h. Zmodernizowano także kabinę, poprawiając m. in. widoczność i oświetlenie zewnętrzne. Dwie z nich są standardowe, dwie – oznaczone literą S – przeznaczone do trudniejszych zadań, np. zakładania silosów.

Z kolei Kramer wprowadza zmiany na pozór mniejsze, ale nie mniej ważne. Nie chodzi bowiem o nowy model, lecz o w pełni hydrauliczny system szybkiej wymiany osprzętu Smart Attach. Jest on godnym następcą stosowanej już od 1963 r. aż do chwili obecnej płyty szybkiej wymiany osprzętu wprowadzonej przez tego samego producenta. Dzięki zastosowaniu Smart Attach można wymienić osprzęt bez wysiadania z kabiny, co daje znaczną oszczędność czasu.

Z pewnością nie są to wszystkie nowe maszyny godne uwagi, nie sposób jednak napisać o każdej. W przygotowaniu mamy jednak dalszy ciąg, poświęcony wyłącznie ciągnikom.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments