Home Artykuły Nowości maszynowe New Holland
Nowości maszynowe New Holland

Nowości maszynowe New Holland

0
0

Niedawno pisaliśmy o nowych produktach John Deere. Tymczasem New Holland, również jeden z czołowych producentów maszyn rolniczych na świecie, również nie ustaje w działaniu. Oto krótki przegląd jego nowości.

Najwięcej słychać ostatnio o kombajnach. Światło dzienne ujrzała bowiem całkiem nowa seria – CH Crossover Harvesting. Pod koniec lipca w Zakrzewie pod Płockiem odbył się premierowy pokaz pierwszego takiego modelu w Polsce – CH 7.70. Docelowo ma on być produkowany w płockiej fabryce New Holland.

Technologia Crossover Harvesting łączy w sobie dwa poprzeczne bębny młócące oraz system Twin Rotor, czyli dwa podłużne rotory do separacji resztek ziarna.  Bębny młócące mają średnicę aż 600 mm, a ich prędkość roboczą można regulować z kabiny. System Opti-Thresh dostosowuje zaś parametry omłotu do rodzaju i warunków uprawy. Rotory dają zaś aż 2,9 m2 powierzchni separacji, a system czyszczenia ziarna Triple-Clean składa się z trzech kaskad, a nie dwóch, jak dotychczas. Wszystko to według komunikatu producenta ma zapewnić wzrost wydajności aż o 25%.

Kombajn nadaje się też do pracy na terenie pagórkowatym, zwłaszcza w wersji Laterale. Zapewnia ona system poziomowania, który kompensuje boczne nachylenie na stoku nawet do 18%, natomiast system SmartSieve dba o to samo w obszarze przesiewania. Z kolei system Opti-Fan reguluje prędkość wentylatora na pochyłościach: w czasie jazdy pod górę zmniejsza ją, aby uniknąć strat ziarna z tyłu kombajnu, a podczas zjazdu w dół zwiększa, by zapobiec przeciążeniu sit.

Kombajn New Holland CH 7.70 jest wyposażony w silnik Cursor 9 o mocy 374 KM i spełnia normę emisji spalin Stage V.

Ciągniki New Holland też nie pozostają w tyle. Seria T5 powiększyła się niedawno o cztery nowe modele z przekładnią Dynamic Command. Skrzynia ta jest w użyciu od 2018 r.; dotychczas występowała w traktorach serii T6. Ma ona 8 biegów powershift, co w połączeniu z trzema zakresami daje 24 przełożenia do przodu i 24 do tyłu.. Za przekazywanie napędu odpowiadają cztery wałki: jeden odbierający napęd od silnika, dwa pośrednie z biegami parzystymi i nieparzystymi oraz zdawczy z trzema zakresami. Jest to skrzynia dwusprzęgłowa, co oznacza, że podczas przełączania biegów jedno sprzęgło rozłącza bieg nieparzysty, a drugie równocześnie załącza parzysty.

Nowe modele T5 są napędzane czterocylindrowymi silnikami o pojemności skokowej 4,5 l i mają moc maksymalną od 110 do 140 KM. Podobnie jak cała rodzina, spełniają normę emisji spalin Stage V. Do ich opcjonalnego wyposażenia należy niska kabina, czyli taka, przy której minimalna wysokość całego ciągnika nie przekroczy 2695 mm. Dzięki temu traktor będzie mógł swobodnie wjeżdżać do ciasnych pomieszczeń, np. budynków gospodarczych.

Warto także wspomnieć, że inny traktor marki New Holland, T 6.160, startuje w kategorii głównej konkursu Ciągnik Roku 2021.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments