Home Artykuły Nowości maszynowe – wiosna 2020
Nowości maszynowe – wiosna 2020

Nowości maszynowe – wiosna 2020

0
0

Choć producenci maszyn zostali pozbawieni możliwości wystawiania swoich produktów na targach, nie oznacza to, że nie mają czym się pochwalić. Wręcz przeciwnie – nie ustają w prezentowaniu nowości. Oto krótki przegląd najnowszych premier maszynowych.

Pod koniec kwietnia w Mrozowie pod Bydgoszczą można było obejrzeć demo tour ciągnika gąsienicowego John Deere 8RX 410.  Jest to największy traktor John Deere i na razie jedyny taki model w Polsce, a prezentację zorganizował dealer tej marki, Agro-Sieć z Chełmna, wraz z gospodarstwem należącym do Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Ciągnik wyróżnia się tym, że posiada cztery niezależne gąsienice z gumowymi taśmami jezdnymi. Każda gąsienica zastępuje więc jedno koło, co zwiększa powierzchnię kontaktu z gruntem, redukując nacisk. John Deere 8RX 410 jest napędzany sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 9 dm3 i mocy znamionowej 410 KM. Jest wyposażony w mechaniczną przekładnię Powershift, w której dostępny jest także tryb automatyczny.

Na drugim biegunie oferty John Deere są produkty małe, lecz kreatywne i odpowiadające na aktualne potrzeby. W związku z pandemią koronawirusa grupa inżynierów tej firmy zaprojektowała klips umożliwiający łatwe umocowanie przyłbicy ochronnej na czapce z daszkiem. Klipsy są drukowane na drukarkach 3D, a John Deere udostępnia ich specyfikację wszystkim zainteresowanym, by mogli wyprodukować je dla siebie.

Tymczasem dla tych producentów ciągników, którzy nie mają zamiaru przechodzić na napęd gąsienicowy, ale chcieliby zwiększyć nośność, Michelin przygotował nowe opony AxioBib 2. Technologia Ultraflex umożliwia utrzymanie dużego udźwigu przy niższym ciśnieniu (do 2 barów), a więc ochronę gleby przed nadmiernym ugniataniem. Ponadto AxioBib 2 pasuje zarówno do 20-, 21- jak i 23-calowych obręczy.

Coś dużego ma także Case IH, niestety na razie tylko w USA (w Europie, w nieco zmienionej wersji, mają się pojawić dopiero za kilka miesięcy). Chodzi o nowe 14 modeli Quadtrac i Steiger, o mocy od 420 do 620 KM, z przekładniami PowerDrive lub CVXDrive. Do zmian zaliczają się większe zbiorniki paliwa i zaprojektowana na nowo kabina, w której znajdzie się m. in. system łączności AFS Connect™ do wymiany danych między maszyną a właścicielem gospodarstwa.

A co u Fendta? Jego traktory zyskają wkrótce funkcję zawracania TI Headland. Jest to nowa funkcja układu automatycznego prowadzenia VarioGuide, mająca zapewnić stałą szerokość uwrocia, oszczędność pracy i paliwa. Będzie dostępna w wersji manualnej lub automatycznej; w tej drugiej będzie możliwe wyliczenie wszystkich zakrętów na całym polu.

Z kolei traktory i inne maszyny Claas będą dostępne w wersjach szytych na miarę. Na stronie internetowej producenta jest dostępny konfigurator, za pomocą którego można zamówić maszynę o pożądanych funkcjach i wyposażeniu lub skompletować zestaw maszyn, np. ciągnika z agregatem roboczym. Opcjom specyfikacji towarzyszą komentarze wspomagające podejmowanie decyzji. Dotychczas takie możliwości mieli tylko dealerzy Claas, teraz będą one dostępne dla każdego klienta.

Kiedy nadejdzie możliwość obejrzenia choćby części tych produktów na żywo? Agro Show, największe polskie targi rolnicze, przyjmuje na razie zgłoszenia na planowy termin, czyli 17-20 września. Kieleckie targi Agrotech, których z powodu pandemii nie udało się przeprowadzić w marcu, są obecnie planowane na 6-8 listopada. Z listopadem wiążą się także wstępne terminy najważniejszych wystaw rolniczych w Europie: bolońska EIMA ma odbyć się planowo w dniach 11-14 listopada, zaś paryska SIMA została przeniesiona na zbliżony termin: 8-12 listopada. Czy imprezy organizowane w takich terminach mają w tym roku szansę powodzenia, i tak pokaże czas.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments