Home Artykuły Opłacalność rolniczego handlu detalicznego
Opłacalność rolniczego handlu detalicznego

Opłacalność rolniczego handlu detalicznego

0
0

Rolniczy handel detaliczny jest rozwiązaniem dla tych rolników, którzy chcą samodzielnie sprzedawać żywność przetworzoną i surowce, które wyprodukowali. Dla wielu rolników brak możliwości prowadzenia rolniczego handlu detalicznego oznaczałby nieopłacalność gospodarstwa rolnego, które prowadzą. Jesteś rolnikiem, który chciałby rozpocząć tego typu działalność? Pamiętaj, że zanim rozpoczniesz sprzedaż wytworzonych przez siebie produktów, musisz spełnić kilka wymogów.

Rolniczy Handel Detaliczny ciągle rozwija się, dzięki czemu staje się popularniejszy. Każdego roku przybywają nowe gospodarstwa, które zajmują się nie tylko produkcją, ale także sprzedażą swoich wyrobów. Jak zatem widać, taka działalność jest opłacalna, szczególnie dla rolników prowadzących działalność rolniczą na mniejszą skalę. Co powinien wiedzieć o tej formie działalności rolnik, który chciałby samodzielnie sprzedawać soje plony i wyroby?

Rolniczy Handel Detaliczny a przepisy prawa

RHD został zapoczątkowany przez ustawę z dnia 16 listopada 2016 roku, która w życie weszła 1 stycznia 2017 roku. Celem tego przepisu w tamtym okresie było stworzenie polskim rolnikom możliwości rozwoju w zakresie produkcji i sprzedaży wytworzonych we własnym gospodarstwie w całości lub części żywności plonów oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki wspomnianym przepisom rolnicy mogą uregulować swoją działalność z punktu widzenia wszelkich spraw podatkowych. W 2020 roku zmieniono limit podatkowy z 20 do 40 tysięcy złotych. Po przekroczeniu wspomnianej kwoty rolnik zobowiązany jest zapłacić podatek o wartości 2% od przekroczonej kwoty. Warto tutaj mieć również na uwadze, że w tym wypadku istnieje jeszcze coś takiego jak limit ilościowy.

Dlaczego coraz większa liczba rolników zastanawia się nad RHD?

Mając na uwadze, że Rolniczy Handel Detaliczny jest opłacalną opcją do właścicieli gospodarstw, coraz więcej rolników zastanawia się nad pójściem tą drogą. Największą motywacją do poczynienia tego kroku jest zapewnienie opłacalności produkcji i minimalizacja kosztów, jakie pojawiają się podczas prowadzenia gospodarstwa rolnego. Co więcej, rolnicy boją się również wahań w skupach warzyw, owoców, czy żywca i mleka. Wszystkie te czynniki sprawiają, że chcą wziąć sprawy w swoje ręce i sprzedawać swoje wyroby bezpośrednio z gospodarstwa. Okazuje się, że jeśli rolnik ma dobry pomysł na siebie, a także lokalizacja gospodarstwa dobra, może wiele zyskać sprzedając swoje wyroby bez pośredników. Prawdą jest, że istnieją określone w prawie ograniczenia, jednak po ich spełnieniu rolnik może cieszyć się dodatkowym dochodem. Ważne jest to, że opanowanie wszystkich zasad związanych z RHD jest niezwykle proste, a rolnicy mogą uzyskać pomoc ze środków unijnych na swój rozwój. Ciekawą alternatywą jest także nawiązanie współpracy z lokalnym społeczeństwem i niewielkimi grupami działania, które bardzo często mają doskonałe pomysły, jeśli chodzi o sprzedaż i promocję produktów.

Ile gospodarstw zostało zarejestrowanych w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego do końca 2020 roku?

Zastanawiasz się, czy RHD jest dla Ciebie? Zobacz, ilu właścicieli gospodarstw postanowiło w 2020 roku skorzystać z tej opcji:

  • 770 – gospodarstwa zajmujące się produkcją mleczną oraz produkcją na bazie siary;
  • 728 – gospodarstwa rolne produkujące surowe mleko lub surowe mleko i siarę;
  • 585 – to gospodarstwa, które produkują mięso: wieprzowe, wołowe, kozie, końskie, baranie, lub tworzone z tego rodzaju mięsa surowy wyroby lub mięso mielone;
  • 382 – gospodarstwa, które produkują i sprzedają surową śmietanę.

Jak widać powyżej, na RHD w 2020 roku łącznie postawiło aż 2465 gospodarstw rolnych.

Przyglądając się powyższej liście, warto mieć na uwadze, że GIW od razu zaznaczył, że wymienione dane dotyczące mleka, produktów mlecznych i śmietany nie sumują się, ponieważ jedno gospodarstwo jest w stanie prowadzić kilka rodzajów różnych działalności.

Autor: Aneta Wojtczak

Facebook Comments Box