Home Artykuły Opłacalny chów cieląt – porady

Opłacalny chów cieląt – porady

0
0

Jak najszybsze odsadzenie cieląt może wydawać się dobrym krokiem w kierunku zmniejszania kosztów, ale może także generować pewne ukryte koszty w perspektywie długoterminowej – tak twierdzi dr Bob James z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii w USA.

W przeszłości celem hodowli cieląt było jak najszybsze przeprowadzenie ich do etapu przeżuwania.

Oznaczało to podawanie bardzo niewielkich ilości mleka, co miało zachęcać cielęta do wcześniejszego przejścia na suchą paszę.

Wydawało się logiczne, że można osiągnąć korzyści, oszczędzając na mleku lub produktach mlekozastępczych oraz zwiększając spożycie tańszych diet startowych oraz pasz.

Jednakże badania oraz doświadczenie pokazują, że tego rodzaju praktyki nie są ani zgodnie z biologią zwierzęcia ani korzystne finansowo na dłuższą metę.

Szeroko zakrojone badania prowadzone na uniwersytetach i w gospodarstwach mlecznych potwierdziły, że podawanie paszy płynnej może przynieść oszczędności w stosunkowo krótkim czasie, natomiast ma potencjalnie szkodliwy wpływ na długoterminowe wyniki wydajności oraz zdrowie zwierząt.

Ile więc kosztuje hodowla cielaka od chwili narodzin do momentu odsadzenia? Siedemnaście gospodarstw mlecznych z Nowego Jorku bierze udział w programie, w ramach którego zbierane są dane dotyczące kosztów hodowli (Karzes, 2013).

Co 5 lat następuje podsumowanie zebranych danych. W 2012 r. całkowite koszty hodowli poniesione w pierwszych 8 tygodniach życia wyniosły średnio 6,50 dolara/dzień. Z tej kwoty prawie 3,75 dolara wydawano na paszę.

Priorytety „inwestycyjne“ w fazie przed odsadzeniem powinny być ukierunkowane na takie wydatki, które zapewnią największe korzyści w kwestii przyrostu wagi zwierząt i ich zdrowia.

Podawanie odpowiednich ilości wysokiej jakości paszy płynnej

Cielęta przed odsadzeniem powinny otrzymywać co najmniej 2 funty (ok. 0,9 kg) suchej masy z mleka lub wysokiej jakości preparatu mlekozastępczego. Taka ilość przekłada się na co najmniej 7 kwart (ok. 6,6 l) dziennie i kosztuje 3 dolary dziennie lub nawet więcej.

Cielęta karmione bardziej dowolnie nie będą jadły zbyt wiele zbożowej paszy startowej przez pierwsze 2-3 tygodnie życia, ale już w chwili odsadzenia ok. 6-8 tygodnia życia powinny pobierać 2 do 3 funtów (ok. 0,9 do 1,4 kg) dziennie.

Podawanie cielętom mleka, produktu mlekozastępczego lub mleka niskiej jakości jedynie według limitu może przynieść oszczędności w przeliczeniu na dzień na jedno zwierzę. Z drugiej strony cielę zużyje więcej substancji odżywczych z pobranej paszy na podtrzymanie funkcji życiowych, przez co mniej energii będzie dostępne na potrzeby przyrostu masy.

Może się okazać, że przyrost masy cielaka w przeliczeniu na funt jego wagi jest bardzo kosztowny.

Ponadto kiepskiej jakości dieta może powodować większe problemy zdrowotne, w szczególności choroby układu oddechowego będące skutkiem niskiej odporności organizmu spowodowanej przez niedostateczną ilość substancji odżywczych w organizmie.

Wydajne budynki inwentarskie

Priorytetem w tej kwestii jest zapewnienie cielętom suchego otoczenia. Jeśli będą miały mokrą sierść, szybciej będą tracić ciepło, co z kolei będzie wymagało więcej nakładów koniecznych do utrzymania funkcji życiowych i spowoduje zmniejszenie przyrostu masy i wydajności paszy.

Karmienie cieląt mlekiem zajmuje dużo czasu. Popularnością cieszą się budynki inwentarskie takie jak domki z wygrodzeniem, ale często są mniej wydajne pod kątem ilości pracy, którą należy wokół nich wykonywać. Zainwestowanie w odpowiednio zaprojektowany obiekt inwentarski może przyczynić się do oczekiwanego wzrostu zwierząt oraz poprawy wydajności pracy.

Dokładna ocena dodatków paszowych

Należy zapoznać się z publikacjami dotyczącymi stosowania wszelkich dodatków do pasz dla cieląt. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niekorzystne opinie lub opisy niekontrolowanych badań, należy zachować ostrożność w przypadku takiego produktu.

Karmienie i chów cieląt przed odsadzeniem to zadania kosztowne. Jednak czas trwania tej fazy hodowli jest dość krótki a ma ona zdecydowanie długoterminowy wpływ na zdrowie, wzrost i dochodowość zwierząt!

Źródło: http://www.thedairysite.com

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT