Home Artykuły Opryskiwacze samojezdne – polecamy 3 sprawdzone modele
Opryskiwacze samojezdne – polecamy 3 sprawdzone modele

Opryskiwacze samojezdne – polecamy 3 sprawdzone modele

0
0

Zwiększenie areałów i uprawa roślin o dużej wysokości skłania polskich rolników do zainteresowania się opryskiwaczami samojezdnymi. Dystrybutorzy oferujący tego typu maszyny wskazują, że ich sprzedaż w Polsce z roku na rok rośnie. Przygotowaliśmy zestawienie polecanych opryskiwaczy samojezdnych z dużymi prześwitami.

Jakie korzyści płyną z zastosowania opryskiwacza samojezdnego?

 

Opryskiwacze samojezdne pozwalają zoptymalizować zabiegi prowadzone na dużych działkach i skutecznie walczyć z nowymi szkodnikami, które pojawiają się na roślinach znajdujących się w stanie pełnej wegetacji. Kukurydza i rzepak na tym etapie rozwoju są wysokie, a zastąpienie klasycznych opryskiwaczy maszynami samojezdnymi, pozwala obniżyć straty, do których dochodzi podczas zabiegów.

 

Czym wyróżniają się nowoczesne opryskiwacze samojezdne?

 

Nowoczesne opryskiwacze samojezdne najczęściej posiadają napęd na 4 koła (skrętne). Mogą one mieć tryb pracy do przodu i skręt wszystkimi kołami. Dobór odpowiednich opon i wielkości obręczy kół, pozwala dodatkowo regulować prześwit.

Producenci mogą wyposażyć maszyny także w możliwość sterowania sekcjami z wykorzystaniem komputera pokładowego i modułu GPS. Takie rozwiązanie umożliwia wyłączenie wybranych dysz, aby nie dokonywać podwójnego zabiegu na nierównych działkach.

 

JOHN DEERE R4040I

 

JOHN DEERE R4040I wykorzystuje silnik PowerTech PVS o mocy 240 KM i pojemności 6,8 litra. Pracą jednostki napędowej zarządza system IPM, który pozwala zwiększyć moc nawet do 255 KM (idealne rozwiązanie podczas cięższych prac).

Zbiornik na ciecz roboczą ma pojemność 4 tys. l, a szerokość belek wynosi 24-36 m (w zależności od wybranej konfiguracji).

Opryskiwacz po drodze może jechać z szybkością sięgającą 40 km/godz. Układ jezdny maszyny posiada pneumatyczne zawieszenie kół. Rozstaw kół można regulować stosownie do potrzeb (zakres 187-286 cm). W najniższym punkcie opryskiwacz ma prześwit 120 cm.

 

AMAZONE PANTERA 4502

 

AMAZONE PANTERA 4502 to opryskiwacz samojezdny z silnikiem o mocy 218 KM. Producent wykorzystał sterowanie w trybie Power lub Eco gwarantujące oszczędności paliwa. Prześwit maszyny, w standardowej wersji, wynosi około 120 cm.

Konfiguracja PANTERA 4502H ma prześwit do 170 cm. Producent zastosował tutaj rozwiązanie pozwalające na regulację rozstawu kół w zależności od ustawionego prześwitu – gdy prześwit ma 120 cm, rozstaw kół można regulować w granicach 180-240 cm, a pozycja podniesiona pozwala na regulację od 210 do 260 cm.

W opryskiwaczu zastosowano zawieszenie hydropneumatyczne. Maszyna na drodze może osiągać szybkość nawet do 50 km/godz.

Praktycznym rozwiązaniem są kamery, które pozwalają obserwować przestrzeń przed prawym przednim kołem.

Pojemność zbiornika cieczy roboczej wynosi 4,5 tys. litrów. Belkę polową można regulować na szerokość od 24 do 40 m.

Opcjonalnie, wraz z opryskiwaczem, można zakupić beczkowóz (masa do 16 t), który, połączony z maszyną, pozwoli przewozić w pole zapas wody.

 

MAZZOTTI ALL CROP 3180

 

MAZZOTTI ALL CROP 3180 to opryskiwacz samojezdny dostępny w wersji z silnikiem o mocy 165 lub 175 KM. Rozstaw kół można tutaj regulować w zakresie od 225 do 300 cm (producent wykorzystał układ hydrauliczny). Belki polowe mają szerokość 21-30 m, a pojemność zbiornika na ciecz roboczą wynosi 3,2 tys. litrów.

Wyróżnikiem tego modelu jest wysoki prześwit sięgający aż 280 cm. Dodatkowo, istnieje możliwość regulowania wysokości kabiny (od 50 do 335 cm) i dostosowania jej do wysokości opryskiwanych roślin, co znacznie ułatwia pracę operatorowi.

Autor:  Joanna Pieczyrak

Facebook Comments