Home Artykuły Oryginały czy zamienniki – jak kupować elementy robocze maszyn rolniczych
Oryginały czy zamienniki – jak kupować elementy robocze maszyn rolniczych

Oryginały czy zamienniki – jak kupować elementy robocze maszyn rolniczych

0
0

Podczas regularnego przeglądu maszyn rolniczych często stoimy przed koniecznością wymiany elementów roboczych na nowe. Najczęściej dzieje się tak, gdy element się zepsuje, zużyje lub zniekształci na tyle, że nie da się go przywrócić do pierwotnego kształtu. Gdy trzeba kupić nowe elementy, warto zadać sobie pytanie – kupić droższe oryginały u producenta, czy tańsze zamienniki?

Wielu rolników kieruje się przede wszystkim prostym rachunkiem ekonomicznym i stawiają na zamienniki – są one bardzo często dwa lub trzy razy tańsze od oryginalnych elementów dostępnych u producenta. Niestety, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie – zamienniki mogą być bardziej narażone na zniszczenia lub nie do końca dostosowane do konkretnej maszyny.

Tańsze zamienniki trzeba kupować częściej

Nowe elementy do maszyn rolniczych, dostępne u producentów, są sporo droższe od zamienników. Nie jest to jednak wyłącznie polityka cenowa producenta, który chce zarobić na tych częściach do maszyn, które najczęściej się psują. Na cenę oryginalnych elementów wpływa bowiem co najmniej kilka elementów – koszty zaprojektowania i skonstruowania, technologia produkcji oraz wszystkie związane z nią patenty, a także jakość tworzyw i materiałów, z których wykonywane są elementy maszyn. Kupując oryginalne części można więc mieć pewność, że będą dobrej jakości i idealnie dopasują się do innych elementów maszyny.

Faktem jest więc, że zamienniki niszczą się i zużywają o wiele szybciej. Jest to spowodowane tym, że producenci zamienników bazują na gotowych elementów, których nie muszą przeprowadzać przez cały proces produkcyjny. Zamienniki są więc tańsze, ale zużywają się w czasie kilka razy krótszym niż oryginalne elementy. Oszczędność przy zakupie zamienników jest więc tylko pozorna – w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie jest jednak sporo droższe.

Zamienniki generują większe zużycie paliwa

W przypadku wszystkich maszyn rolniczych, jednymi z najczęściej się psujących są pługi – do wymiany zwykle są te elementy, które pracują bezpośrednio w ziemi. Jeśli dodatkowo pogoda nie sprzyja i jest wyjątkowo sucho, gleba jest wyjątkowo trudna w uprawie i nie ma co się dziwić, że elementy robocze pługa, takie jak dłuta i lemiesze psują się szybciej. Przy ich wymianie warto postawić na oryginalne części także z powodu oszczędności na paliwie. Zamienniki są bardziej chropowate, co przekłada się na większy opór w glebie i dłuższy czas przejazdu przez pole. A to wiąże się z wyższym zużyciem paliwa. Stawiając na oryginalne części rolnicy mogą mieć pewność, że będą one w glebie zachowywały się tak, jak trzeba.

Oszczędzanie tylko pozorne

Nieoryginalne zamienniki to zawsze brak pewności, czy dany element idealnie dopasuje się do maszyny i w stu procentach spełni swoje zadanie. Zamienniki zwiększają również ryzyko awarii całej maszyny, co generuje zdecydowanie wyższe koszty naprawy niż kupno oryginalnej części zamiennej. Podobne problemy mogą być w przypadku, gdy awarii ulegnie sprzęt będący na gwarancji – jeśli gwarant podczas przeglądu maszyny stwierdzi w niej obecność nieoryginalnych części, na pewno odmówi jej naprawy w ramach umowy gwarancyjnej. Warto więc wyjść z założenia, że nie jesteśmy na tyle bogaci, by kupować tanie rzeczy.

 Autor: Anna Banaszkiewicz-Celińska

Facebook Comments