Home Artykuły Oszczędny i zwrotny ciągnik to gwarancja szybkiej pracy w gospodarstwie
Oszczędny i zwrotny ciągnik to gwarancja szybkiej pracy w gospodarstwie

Oszczędny i zwrotny ciągnik to gwarancja szybkiej pracy w gospodarstwie

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

Wsi takich jak Topola Królewska w Polsce jest bez liku. Kiedyś miejsce gdzie rozkwitało sadownictwo i produkcja warzyw obecnie stało się sypialnią pracowników firm i instytucji w Łęczycy, Ozorkowie czy Łodzi. Tylko dwa gospodarstwa utrzymują się z pracy na roli a jedno z nich należy do Przemysława Świerczyńskiego. Współgospodarzy od 2003 roku na 16 ha ziemi ze swoim ojcem.

– Tata przepisał mi 5 ha ziemi a ja dokupiłem jeszcze 11 ha. Teraz uprawiam kapustę i ogórka pod osłonami oraz na otwartym polu kapustę, brokuły, ogórki jesienne oraz łubin i kukurydzę na kiszonkę dla bydła opasowego które także hoduję. Kiedyś uprawialiśmy ćwikłę, paprykę i pomidora w tunelach. Jednak zrezygnowałem z powodu braku czasu na obrabianie tak różnorodnych upraw oraz z powodu niestabilnych cen na warzywa – mówi Świerczyński.

W Topoli Królewskiej Świerczyńscy mają w tunelach 0,5 ha upraw ogórka, 0,5 ha kapusty młodej oraz 0,5 ha ogórka jesiennego który z powodzeniem sprzedają na rynku Zjazdowa w Łodzi. Oprócz tego jest kapusta polna na areale 3ha, brokuły 0,8 ha, łubin 0,8 ha, kukurydza na 1 ha upraw i 3,5 ha pszenicy ozimej i jarej.

– Ziemia u nas to głównie klasa III i IIIb – 60% całkowitej powierzchni użytkowej. Klasa I to 20% a II to 10% powierzchni. Reszta to klasa IIIb i IVa po 10% areału upraw. Na tej ziemi najlepiej plonuje kapusta biała i ogórki – mówi Świerczyński.

Świerczyńskiemu pracę na roli ułatwia korzystanie z nowoczesnego oraz niezawodnego ciągnika Kubota M6040.

– To świetny ciągnik – twierdzi rolnik. Jest to co prawda niewielki ciągnik o mocy 66 KM, ale na przykład małe rozmiary mogą pozwolić na szybkie i sprawne wykonywanie pracy w pomieszczeniach gospodarczych i ciasnych przestrzeniach.

– Mógłbym wymieniać same zalety: znamionowe obroty pracy powyżej 2500, 12 V-oltowy rozrusznik, duży akumulator 24V, oświetlenie raczej typowe czy bardzo dobry WOM 540 obr. / min.- chwali ciągnik rolnik. Poza tym podczas pracy w gospodarstwie lub na polu siedzi się w nowoczesnej i wygodnej kabinie.

Model ten doskonale spełnia swoje zadanie w miejscach o ograniczonym polu manewru, gdzie niezbędna jest duża moc silnika. Małe rozmiary pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie pracy w pomieszczeniach gospodarczych i w innych ciasnych przestrzeniach..

– Ciągnik ten jest przeznaczony raczej do mniejszych gospodarstw oraz na niezbyt trudny teren do uprawy – dodaje rolnik. Ciągnik M6040 posiada wszystkie cechy niezbędne do realizacji wymagających i specjalistycznych zadań. Nowoczesne rozwiązania i wysokie osiągi tej maszyny zapewniają wysoką wydajność na polach uprawnych, w sadach, lasach oraz podczas wykonywania wszelkich innych prac.

Model M6040 oferuje nowoczesny silnik wysokoprężny o mocy 66 KM spełniający normę emisji spalin EUR-IIIA,

– Dla mnie ważne jest swobodne manewrowanie podczas pracy na niewielkim obszarze – przyznaje Świerczyński. Ciągnik jest wygodny w użyciu ponieważ na przykład ma rewers hydrauliczny znacznie ułatwiający m.in. operowanie ładowaczem czołowym i co niemniej ważne w moim gospodarstwie nowoczesną przednią oś gwarantującą bardzo mały promień skrętu.

Oprócz dużej zwrotności kierujący dobrze się czuje w nowoczesnej kabinie ciągnika.

– W tej kabinie mam nie tylko wygodę w wykonywaniu manewrów ale nie muszę wykonywać zbędnych ruchów ponieważ wszystkie elementy kontrolne są rozmieszczone bardzo ergonomicznie. Jak widać fotel jest tak zamontowany, że jest swobodny dostęp do każdej części kabiny.

Ciągnik Kubota M6040 przy masie całkowitej 3290 kg podnosi nawet do 2 ton ciężaru.

– To bardzo praktyczne gdy podczas pracy na mniejszej powierzchni jestem w stanie przetransportować sporą ilość ładunku i nie ma potrzeby przy promieniu zawracania 3,4 metra bez hamulców wykonywania zbyt wielu manewrów – mówi rolnik.

Dla Świerczyńskiego brak elektroniki sterującej ciągnikiem to zaleta.

– Ten model wybrałem także ze względu na fakt, iż jest pozbawiony skomplikowanej elektroniki pokładowej, która przysparza użytkownikom wiele problemów. W razie awarii nie tylko trzeba czekać na nową część czy układ ale jest to również dosyć kosztowne. Ten dosyć mały ciągnik jest nie tylko efektywny w pracy ale bezawaryjny. Wiem, że inni rolnicy którzy korzystają z niego nie mówią o żadnych kłopotach z usterkami czy awariami.

– M6040 pali mało przy silniku wysokoprężnym, czterocylindrowym – od 5 do 7 litrów na godzinę zależnie od wykonywanej pracy. To niewiele zważywszy, że inne ciągniki tej klasy palą nawet 3-4 litry więcej na godzinę pracy – mówi z zadowoleniem rolnik. Dodatkowo 90 litrowy zbiornik na paliwo pozwala na dosyć długą pracę bez zbędnych przerw.

– Nastawiam się na długie lata pracy z tym modelem. Gdybym miał wybrać ciągnik na moje potrzeby to byłby z pewnością taki ciągnik jak ten – podsumowuje rolnik.

 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT