Home Aktualności Pakiet pomocy suszowej podpisany

Pakiet pomocy suszowej podpisany

0
0

Premier Ewa Kopacz podpisała pakiet pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Oznacza to, że od 11 września będzie można składać wnioski o zatwierdzoną przez rząd pomoc finansową – powiedział podczas spotkania z rolnikami minister Marek Sawicki.

Fot. Minister Marek Sawicki poinformował o najważniejszych założeniach PROW 2014-2020

Fot. Minister Marek Sawicki poinformował o najważniejszych założeniach PROW 2014-2020

Minister wziął  udział w szkoleniu rolników, którym zaprezentowano szczegóły nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Szef resortu rolnictwa zaapelował o aktywne ubieganie się rolników o unijne fundusze i wskazał na działania, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.  Dużą część spotkania poświęcono na zagadnienia dotyczące pomocy rolnikom poszkodowanym przez suszę. – Pani Premier podpisała właśnie dwa ważne dokumenty . Pierwszy z nich to pakiet pomocy suszowej, a drugi to program pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki. Droga do uzyskania rekompensat finansowych stoi więc otworem – tłumaczył minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednak, że 480 milionów złotych na ten cel nie zrekompensuje wszystkich strat. – Postaramy się pomóc na tyle na ile można, ale budżet państwa nie jest z gumy. Staramy się także uzyskać pomoc z Brukseli. Komisja Europejska położyła wczoraj na stół 500 mln euro, ale trzeba pamiętać, że to pieniądze przeznaczone dla wszystkich 28 państw i jeszcze nie wiadomo czy na ten fundusz „załapią” się rolnicy poszkodowani przez suszę. Walczymy o to i czekamy na następne posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa – powiedział Marek Sawicki.

Minister był również pytany o unijne opłaty za nadprodukcję mleka. – Przypominam, że w Polsce jest 130 tys. rolników zajmujących się produkcją mleka. Limity przekroczyło 63 tys. producentów, ale 2/3 z nich musi uiścić opłaty nie większe niż 5 tysięcy złotych. Reszta rolników, dla których wysokość opłat jest już znacząca, ma możliwość rozłożenia ich na raty – poinformował minister Sawicki.

Źródło: MRiRW     

 
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT