Home Aktualności Pierwsza edycja wystawy ARENA AGRO Ostróda 2015 za nami

Pierwsza edycja wystawy ARENA AGRO Ostróda 2015 za nami

0
0

Za nami premierowa edycja halowej Wystawy Maszyn Rolniczych ARENA AGRO OSTRÓDA 2015. Impreza odbyła się w dniach od 14 do 15 lutego 2015 roku w nowoczesnym kompleksie wystawienniczym Arena Ostróda. Gospodarzem wydarzenia była Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, a Patronat Honorowy nad imprezą sprawowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pierwsza profesjonalna wystawa branżowa w północno-wschodniej Polsce została zorganizowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku i okazała się sporym sukcesem organizacyjnym.Debiut ARENY AGRO wypadł bardzo dobrze, a wybór zimowego terminu – weekendu w połowie lutego – został oceniony przez rolników i przez wystawców jako strzał w dziesiątkę. Dopisały zarówno pogoda, jak i frekwencja.

Była to pierwsza tak kompleksowa wystawa rolnicza w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki sprawnemu systemowi liczenia wejść wiemy, że w ciągu dwóch dni imprezę łącznie odwiedziło 18 394 osoby. Warto wspomnieć, że jako PIGMIUR zapewniliśmy wstęp wolny dla wszystkich odwiedzających oraz bezpłatny parking i katalog wystawy. Grupy zorganizowane mogły natomiast liczyć na dofinansowanie kosztów dojazdu na wystawę.

14 i 15 lutego rolnicy tłumnie przybyli do Ostródy, by w przededniu nowego sezonu oglądać ekspozycję i spotkać się bezpośrednio z producentami oraz dealerami maszyn ze swojego regonu. Podczas imprezy, w nowoczesnej hali z bogatą infrastrukturą, na powierzchni 10 000 m2 swoją ofertę przedstawiło ponad 100 wystawców reprezentujących blisko 150 polskich i zagranicznych marek z branży maszyn i urządzeń rolniczych. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie i efektywnie spędzić czas. Rolnicy z zainteresowaniem oglądali różne nowinki rynkowe. Przeprowadzali także – ku ogromnemu zadowoleniu wystawców – owocne rozmowy biznesowe, których efektem były zawierane transakcje i zakup maszyn.

W opinii odwiedzających ARENA AGRO stała się profesjonalną płaszczyzną prezentacji maszyn i urządzeń dla rolnictwa, a jednocześnie impulsem do rozwoju tego sektora gospodarki poprzez wskazanie nowych rozwiązań jemu dedykowanych. Podczas pobytu w Ostródzie swoją fachową wiedzę mógł poszerzyć każdy, kto był zainteresowany aktualnym stanem i kierunkiem rozwoju techniki rolniczej.

W trakcie trwania wystawy rolnicy mieli doskonałą okazję do pogłębienia swojej wiedzy branżowej, poprzez uczestnictwo w specjalnie dla nich przygotowanych seminariach. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowali ciekawe wystąpienia pod tytułem „Zasady przyznawania płatności bezpośrednich w 2015 roku”, skierowane do osób prowadzących działalność rolniczą. Licznie przybyłych rolników najbardziej zainteresowały informacje dotyczące tego z jakich płatności mogą skorzystać w ramach zreformowanych systemów wsparcia bezpośredniego, a także jakie zasady ich przyznawania obecnie obowiązują. Od specjalistów z ARiMR mogli dowiedzieć się czy już dziś spełniają wszystkie wymagania, czy też powinni dostosować swoje działania w gospodarstwie do aktualnie obowiązujących przepisów. Sporą frekwencją cieszyły się też wykłady, zatytułowane „Najlepsze doświadczenia zagranicznych rolników w zakresie wdrażania zazielenienia (greening)”. W trakcie tych seminariów słuchacze posiedli wiedzę, że od 2015 roku wszyscy rolnicy uprawnieni do jednolitej płatności obszarowej zobowiązani będą do realizacji zazieleniania, czyli praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska. Dowiedzieli się, że w przypadku niespełnienia obowiązku zazieleniania, przepisy unijne przewidują stosowanie sankcji – zwłaszcza poprzez zmniejszenie kwoty płatności. Zapoznali się również z popularnymi sposobami wdrażania zazieleniania, jakie stosuje się w krajach rozwiniętych rolniczo, takich jak Francja, Niemcy, Szwecja czy Dania.

Nie ulega wątpliwości, że pobyt na tegorocznej ARENIE AGRO dla wielu rolników był inspiracją dla wymiany poglądów, unowocześnienia gospodarstw i produkcji rolnej oraz nawiązywania trwałych kontaktów biznesowych z regionalnymi dealerami maszyn.

“Cieszę się, że Polskiej Izbie Maszy i Urządzeń Rolniczych udało się z sukcesem wprowadzić na rynek nową profesjonalną wystawę dedykowaną naszej branży. ARENA AGRO OSTRÓDA ma z pewnością ogromny potencjał rozwoju! Dołożymy wszelkich starań w przyszłości, żeby kolejne edycje tej imprezy były jeszcze lepsze i bogatsze w ofertę maszyn i urządzeń rolniczych. Liczymy na to, że zadowoleni wystawcy i rolnicy będą do nas wracać. W imieniu organizatora serdecznie dziękuję wszystkim za to, że tak licznie byli tutaj z nami w ten zimowy, słoneczny weekend!” – mówi Renata Arkuszewska, wiceprezes PIGMIUR.

Kolejna edycja wystawy ARENA AGRO odbędzie się w Ostródzie już za rok, również w lutym. Dokładna data wydarzenia podana będzie wkrótce.

Źródło: http://www.pigmiur.pl

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT