Home Aktualności Płatności związane do bydła – konieczna zmiana zasad przyznawania

Płatności związane do bydła – konieczna zmiana zasad przyznawania

0
0

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił dnia 10 lipca 2015 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o zmianę zaasd przyznawania premii zwierzęcej do bydła. W wystąpieniu KRIR czytamy: “W związku z nowymi przepisami ustawy o płatnościach bezpośrednich, w szczególności dotyczącymi płatności związanych do bydła i obowiązku utrzymania zwierząt, do których przysługuje dopłata w kwocie ok. 250,- zł/sztukę, do 30 czerwca roku, w którym wniosek został złożony, uprzejmie informuję Pana Ministra, że tak jak wielokrotnie informowała Krajowa Rada izb Rolniczych w trakcie opiniowania przepisów ustawy dopłata ta w konsekwencji jest dopłatą dla handlarzy i ubojni, a nie dla rolnika.

Informuję Pana Ministra, że od dnia 1 lipca 2015 r. średnia cena bydła spadła o 1 zł/kg, co na sztuce wychodzi około 700 zł. Czyli możliwość dopłaty pozbawiła rolnika 500 zł do sztuki bydła.

Wymóg przetrzymywania bydła do 30 czerwca spowodował kumulację podaży po dniu 30 czerwca, a do tego nakłada się susza na dużym terytorium kraju, która zmusza rolników do szybkiej sprzedaży bydła, że względu na brak paszy.

Dodatkowo podmioty skupujące i ubojnie obniżyły cenę dla młodego bydła obniżając wiek dla młodego bydła z 30 do 24 miesięcy życia. Różnica ta wynosi około 20 groszy na kg, jeśli zwierzę przekroczy 24 miesiące.

Dlatego też po raz kolejny wnosimy o zmianę na przyszłe lata obowiązku przetrzymywania bydła do 30 czerwca danego roku.”

Źródło: KRIR

 
 
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT