Home Artykuły Platynowa nagroda dla Steyr Konzept
Platynowa nagroda dla Steyr Konzept

Platynowa nagroda dla Steyr Konzept

0
0

Nagrody za wzornictwo dla producentów maszyn rolniczych nie są już niczym niezwykłym. Ostatnio można było usłyszeć o trofeum, które trafiło do Steyra za koncept ciągnika przyszłości. Mowa o nagrodzie Platinum w konkursie MUSE Design Awards 2020.

MUSE Design Awards Association  jest częścią International Awards Associate i przyznaje nagrody za wzornictwo w najróżniejszych sferach działalności, od architektury poprzez opakowania po modę. Konkurs jest organizowany co roku, a na komisję składa się kilkudziesięciu międzynarodowych jurorów. Nagrody dzielą się na srebrne, złote i platynowe. Steyr Konzept (kategoria: Conceptual Design, podkategoria: Industrial) trafił do zaszczytnego grona tych ostatnich, jako jedyna maszyna rolnicza, która znalazła się wśród tegorocznych laureatów.

Nagrodzony projekt jest efektem współpracy Steyra z CNH Global i producentem silników FPT Industrial. Ma on odzwierciedlać wizję ciągników przyszłości – wydajnych, funkcjonalnych i przyjaznych dla środowiska. Z zewnątrz jest to przede wszystkim nowa stylistyka i jeszcze lepsza widoczność z kabiny, gdyż wyświetlacze zostały umieszczone na przezroczystych ekranach. Pod maską zaś kryje się napęd hybrydowy: silnik spalinowy i cztery silniki elektryczne. Ten pierwszy to czterocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 4,5 l, który pełni funkcję generatora energii. Jest możliwe także ładowanie akumulatora z sieci elektrycznej. Za napęd odpowiadają zaś silniki elektryczne, zainstalowane w… kołach pojazdu, jest to więc szczególny przypadek napędu na cztery koła. Moc maksymalna w hybrydowym trybie pracy ma wynosić 340 KM. Producent twierdzi, że taki układ pozwala zaoszczędzić do 10% paliwa w czasie prac polowych w porównaniu ze zwykłym ciągnikiem spalinowym. Przy pracy wyłącznie z silnikami elektrycznymi nie ma żadnej emisji spalin ani hałasu, dzięki czemu traktor nadaje się do wykorzystania w pomieszczeniach, np. stajniach.

Warto wspomnieć, że Steyr Konzept został doceniony też w Polsce. Choć targi Agrotech w Kielcach zostały przełożone na listopad, znani są już laureaci ich nagród, które zostały wręczone 8 czerwca na wirtualnej gali. Jednym ze zdobywców złotych medali jest właśnie ciągnik przyszłości.

Autor: Jolanta Piaseczna

Zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych udostępnianych przez CNH Industrial

Facebook Comments