Home Aktualności Podsumowanie konkursów Mechanik na Medal i Młody Mechanik na Medal – edycje 2014

Podsumowanie konkursów Mechanik na Medal i Młody Mechanik na Medal – edycje 2014

0
0

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursów Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych – „Mechanik na Medal” i „Młody Mechanik na Medal”. Formuła obu konkursów, po niewielkich modyfikacjach sprawdziła się doskonale w tegorocznych zmaganiach. Najpierw mechanicy serwisowi oraz uczniowie musieli na platformie internetowej trzykrotnie rozwiązać test składający się pytań losowo wybranych. Pytania obejmowały pełen zakres wiedzy ogólnotechnicznej i specjalistycznej z dziedziny techniki rolniczej. Do konkursów zgłosiło się ponad 150 mechaników serwisowych i około 280 uczniów szkół rolniczych z całej Polski. Ten etap zmagań konkursowych oceniał system komputerowy generując na koniec listy finalistów. W finale konkursu „Mechanik na Medal” znalazło się pięciu mechaników serwisowych: Krzysztof Chodorski i Jarosław Brozio z POM-u Augustów, Sylwester Buczek i Michał Kania z firmy ASPRIM oraz Bartłomiej Sobel. Tych „pięciu wspaniałych” spotkało się 18 września na finale praktycznym w warsztatach Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu, gdzie zmierzyli się zadaniami praktycznymi. Pierwsze zadanie polegało na naprawie układu rozruchu silnika ciągnika, a drugie obejmowało zakres diagnostyki układu korbowo-tłokowego. O ile z pierwszym zadaniem mechanicy poradzili sobie bardzo sprawnie, to druga część sprawiła wszystkim dużo trudności. W finale teoretycznym, który odbył się dnia następnego na AGRO SHOW uczestnicy rozwiązywali test skonstruowany przez dr hab. Adama Ekielskiego (SGGW – Warszawa). Trzeba przyznać, że zadania testowe sprawiły mechanikom sporo trudności, o czym świadczą wyniki tego etapu.
Po podsumowaniu obu etapów konkursu „Mechanik na Medal” komisja, której przewodniczył prof. dr hab. Czesław Rzeźnik (UP – Poznań) wyłoniła laureatów. Zwyciężył Sylwester Buczek z ASPRIM-u, drugie miejsce zajął Krzysztof Chodorski z POM-Augustów, a trzecie przypadło Jarosławowi Brozio również z POM-u Augustów. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne odpowiednio do miejsc zajętych w finale: 5000 zł; 3000 zł i 2000 zł. Dodatkowo wszyscy finaliści dostali cenne nagrody rzeczowe.

         Do finału drugiej edycji konkursu „Młody Mechanik na Medal” zakwalifikowało się 10 uczniów ze szkół rolniczych: Przemysław Chudzyński i Jakub Białas z ZSP 1 w Gnieźnie, Mateusz Gajek z ZSCKR w Sokołowie Podlaskim, Tomasz Parys ZSCKW w Starym Lubiejewie, Patryk Langowski ZSR – Ostróda, Krzysztof Kowalczyk ZSP – Głuchów, Marcin Skreczko – ZSCKR Janów, Norbert Idzikowski ZSR w Lututowie, Łukasz Andruchów PZS nr 1 w Krzyżowicach i Adam Płachta ZS RCKU –Wolbórz. Zmagania finałowe podzielono na dwa etapy. W pierwszej części uczniowie, podobnie jak „dorośli” mechanicy, rozwiązywali test składający się z 15 pytań, przygotowanych przez Karola Wesołowskiego i dr Adama Ekielskiego. W drugiej części konkursu zawodnicy musieli zmierzyć z trzema krótkimi zadaniami praktycznymi, sprawdzającymi umiejętności zarówno ogólnotechniczne, jak i specjalistyczne. Ponieważ zadania praktyczne finaliści wykonywali jednocześnie konieczna była sprawna komisja sędziowska. Tutaj doskonale sprawdzili się uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa z Poznania pod wodzą p. Andrzeja Błażaka. Po podsumowaniu wyników obu części finału wyłoniono „trójkę” laureatów. Zwyciężył Przemysław Chudzyński z ZSP Gniezno, drugie miejsce zajął Tomasz Parys ZSCKU w Starym Lubiejewie, a trzecie przypadło w udziale Norbertowi Idzikowskiemu z ZSR w Lututowie. Zwycięzcy uczniowie otrzymali stypendia odpowiednio w wysokości 2500 zł; 2000 zł i 1500 zł, a wszyscy uczestnicy finału wzbogacili się o cenne nagrody rzeczowe. Uhonorowano również szkoły, których uczniowie tak wspaniale zaprezentowali się w konkursie, fundując odpowiednio 3000 zł, 2000 zł i 1000 zł. Pieniądze te na pewno zostaną dobrze wykorzystane przez dyrektorów placówek. Wielkie podziękowania należą się również nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu. W następnych edycjach uhonorowani zostaną także mentorzy uczestników finału, gdyż to oni są „spiritus movens” inicjatywy udziału szkoły w konkursie.

         Tegoroczne finały już za nami. Zdecydowanie wzrasta poziom wiedzy o nowoczesnej technice rolniczej i najnowszej technologii. Uczestnicy mają szeroki dostęp do informacji o tej dziedzinie. Cieszy niezmiernie pęd młodych ludzi do zdobywania nowych informacji i doświadczeń. Natomiast martwi zanik podstawowych umiejętności technicznych i diagnostycznych.

         Zapraszamy już teraz do szerokiego udziału w przyszłorocznej edycji konkursów: „Mechanik na Medal” i „Młody Mechanik na Medal”. W roku 2015 odbędzie się po raz czwarty konkurs Izby „Serwis na Medal”. Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie zakłady serwisowe i naprawcze.

 

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT