Home Artykuły Pokaz odmian kukurydzy w Grubnie
Pokaz odmian kukurydzy w Grubnie

Pokaz odmian kukurydzy w Grubnie

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

 

Dnia 07 września  2016 roku  Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w  Minikowie Odział w Przysieku zorganizował Dzień Kukurydzy  na terenie  poletek doświadczalnych w Grubnie.

 

Uczniowie  Technikum Rolniczego  II TOR, III TOR, IV TAR   wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych rolniczych,  mgr inż. H. Kopp – Ostrowską  i mgr inż. S. Sienkiewiczem,  mieli okazję  zapoznać  się z różnorodnością odmian kukurydzy uprawianej z przeznaczeniem na kiszonkę, ziarno lub biogaz.  

W pierwszej części Stanisław Szwejka KPODR w Przysieku, przedstawił   kolekcję odmian kukurydzy. Zgodnie z programem  produkcję nasienną odmian mieszańcowych kukurydzy w Polsce przedstawił Wojciech Wolniak z Hodowli Roślin Smolice.

Następnie wybrane zagadnienia z uprawy kukurydzy przedstawił
Stanisław Sarnowski z firmy Pioneer. O roli i znaczeniu mikroelementów w rozwoju  kukurydzy opowiadał Jan Gurzyński z firmy Intermag.

Spotkaniu towarzyszyły także prezentacje polowych odmian kukurydzy.

Prezentowali je przedstawiciele  firm hodowlano- nasiennych i nawozowych. 

Obecnie w Polsce uprawia się kukurydzę  na blisko 1,2 mln ha. Tegoroczny brak opadów w okresie lata spowodował ogromne straty na polach kukurydzianych. W wielu rejonach Polski na okres wiechowania i zapylenia  kukurydzy przypadła susza, co poskutkowało wykształceniem dość słabo zaziarnionych  kolb

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT