Home Aktualności Polityka rolna państwa jest określona do 2020 roku

Polityka rolna państwa jest określona do 2020 roku

0
0

– Główne kierunki polityki rolnej państwa zostały wyznaczone i obowiązują do 2020 roku – powiedział podczas spotkania z Federacją Związków Dzierżawców i Właścicieli Rolnych minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Fot. Spotkanie z Federacją Związków Dzierżawców i Właścicieli Rolnych

Fot. Spotkanie z Federacją Związków Dzierżawców i Właścicieli Rolnych

To trzecie spotkanie z cyklu konsultacji ze związkami i organizacjami rolniczymi jakie odbywają się od początku tygodnia w ministerstwie.

– W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20014-2020 został przyjęta zasada, że priorytetem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw i ta zasada nie podlega dyskusji. Zależy nam, aby w tej perspektywie finansowej do 2020 roku powstały nowe silne, gospodarstwa rodzinne, które mogłyby skutecznie konkurować na europejskim rynku – powiedział podczas spotkania z dzierżawcami minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister zwrócił też uwagę na wysokie tempo wdrażania nowego PROW-u.

– Podczas, gdy wiele państw i regionów nie ma wciąż uzgodnionego programu rozwoju obszarów wiejskich z Komisją Europejską my do końca roku uruchomimy 16 działań. Zależy nam na czasie, bo te pieniądze nie powinny leżeć na koncie w Brukseli tylko pracować na polskiej wsi – dodał minister Sawicki.   

Szef resortu rolnictwa powiedział także, że oczekuje od Prezydenta Andrzeja Dudy podpisania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

– Nie wyobrażam sobie, aby Prezydent tego nie zrobił. Ustawa przeszła w Sejmie przy zaledwie 2 głosach przeciwnych oraz  12 wstrzymujących się. To efekt ciężkiej wielomiesięcznej pracy oraz kompromisu politycznego.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ma na celu przeciwdziałanie rozdrobnieniu gospodarstw rolnych oraz ułatwienie w powiększaniu rodzinnych gospodarstw indywidulanych. Przewiduje ona ograniczenia w obrocie oraz daje Agencji Nieruchomości Rolnych większe możliwości w korzystaniu z prawa pierwokupu. 

MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT