Home Aktualności Polska w Paryżu ponownie górą

Polska w Paryżu ponownie górą

0
0

W dniach 28-30 listopada br. polskie konie z nadzorowanych przez ANR stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz z hodowli prywatnych walczyły na Czempionacie Świata Koni Arabskich Czystej Krwi w Paryżu o najwyższe tytuły wieńczące dwanaście miesięcy zmagań.

Pokazane na Championnat du Monde du Cheval Arabe konie jak co roku były wyjątkowe i stanowiły światową czołówkę. Swoją obecnością tegoroczny czempionat świata uświetniła fenomenalna KWESTURA wyhodowana w Stadninie Koni w Michałowie, która została nagrodzona Platynowym Pucharem – nagrodą stworzoną dla koni, które co najmniej dwukrotnie zdobyły czempionat świata. Wśród jej tytułów są, m.in. Czempionka USA, Czempionka Europy i Puchar Europy. Kwestura w 2008 r. została sprzedana za 1,125 mln zł do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiał na Salon du Cheval już po pierwszym czempionacie – Finale Yearling Femelles – na którym tytuł czempionki świata i złoto zdobyła bezkonkurencyjna ciemnogniada roczna Pustynia Kahila z SK Michałów. Do Top Ten w tej kategorii dołączyły także Al Jazeera i Ceranova z SK Janów Podlaski. Ojcem wszystkich tych trzech klaczek jest Kahil Al Shaqab, który kilka godzin później zdobył tytuł Czempiona Świata Ogierów Starszych.

Następnie rozegrano Czempionat Klaczy Młodszych, w którym do Top Ten zakwalifikowała się kasztanowata dwulatka z Janowa Podlaskiego Patria. Lepiej polskim koniom poszło w kategorii klaczy starszych. Brąz i tytuł Drugiej Wiceczempionki Świata przypadł w udziale michałowskiej klaczy Emira, która na tegorocznym Czempionacie Europy zdobyła także brąz. Do Top Ten w tej kategorii zakwalifikowały się także Pepita z SK Janów Podlaski, który zdobył najwyższą liczbę punktów oraz Zigi Zana i Wildaz SK Michałów.

W kategorii ogierów młodszych srebro i tytuł Czempiona Świata Ogierów Rocznych otrzymał Morion z SK Michałów, który ledwie miesiąc wcześniej został Wiceczempionem Europy.

Na koniec wybrano czempionów świata ogierów starszych. Trzecie miejsce, brązowy medal i tytuł Drugiego Wiceczempiona otrzymał michałowski, gniady Czempion PolskiEquator, któremu przypadło w udziale walczyć z katarskim ogierem Kahil Al Shaqab i saudyjskim Eden C. Zdobyty przez niego w Paryżu tytuł potwierdza, że Equator jest najlepszym europejskim ogierem.

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim i Stadnina Koni w Michałowie to spółki Skarbu Państwa, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego ANR

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT