Home Artykuły Pomimo niedoboru wody w glebie czekam na dobry plon warzyw

Pomimo niedoboru wody w glebie czekam na dobry plon warzyw

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

Balków k/Piątku w woj. Łódzkim to jedno z centrów upraw warzyw wczesnych. Praktycznie w każdym gospodarstwie można znaleźć spory areał upraw kapustnych, cebuli, marchwi czy selera. Jednym z największych gospodarstw warzywniczych w Balkowie zarządza Stanisław Tracz, który produkcją i skupem warzyw zajmuje się od przeszło 15 lat. W zimie plantator przechowuje warzywa w trzech chłodniach – jednej całkiem nowej o pojemności 150 ton oraz w dwóch przerobionych z budynków gospodarczych o pojemności 250 ton świeżych warzyw każda. Część warzyw plantator trzyma w przechowalni o pojemności 250 ton.

 

– Późną jesienią i zimą warzywa sprzedaję głównie do skupu w Balkowie oraz w Tumie, a także na rynku Bronisze pod Warszawą. Warzywa odbiera ode mnie także skup w Wilczkowicach oraz firma, która sprzedaje warzywa w sklepach w Łodzi oraz w takich miastach jak Zgierz, Ozorków, Łęczyca czy Aleksandrów Łódzki – mówi S. Tracz.

 

– Uprawiam wczesne warzywa – kalafiory, kapusty, seler, paprykę oraz cebulę w tunelach i na polu, dodatkowo marchew i pietruszkę – mówi rolnik. Teraz zarówno ja jak i inni rolnicy z Balkowa oraz okolicznych miejscowości przenieśli wszystkie rozsady na pola. Ostatni tydzień marca oraz pierwszy dwa kwietnia przyniósł spore przymrozki, co spowolniło prace agrotechniczne. Dzisiaj pomimo, że temperatura spada nawet poniżej zera, to obecnie prace w polu idą pełną parą – dodaje S. Tracz.

Końcówka ubiegłego roku nie była zbyt korzystna dla rolnika.

– W zeszłym roku, warunki do uprawy i zbioru pekinki nie pozwalały na spokojne planowanie i wykonywanie oprysków oraz innych zabiegów agrotechnicznych. Uciążliwa susza sprawiła, że czasami by zebrać plon z pola trzeba było toczyć prawdziwą walkę z czasem. Na wiosnę kapusta otrzymała substancje odżywcze i przetrzymała majowe deszcze. Od czerwca nastąpiły upały. To spowodowało, że kapusta nie wykształciła odpowiednich korzeni by pobrać składniki pokarmowe z gleby – wspomina S. Tracz.

– Co prawda plon kapusty pekińskiej był nawet o 50 ton większy niż rok wcześniej tyle, że główki były znacznie mniejsze. Zamiast dziesięciu główek było od piętnastu do osiemnastu o wadze od kilkuset gramów do 1 kg – opowiada plantator. Dobrze wyszedł tylko seler i kalafior około 90% plonu z roku 2014.

– W tym roku, jak do tej pory deszcze są umiarkowane i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Trzy lata temu na wiosnę woda zalała kompletnie jedną trzecią z dziewięćdziesięciu tuneli zimowych jakie co roku stawiam. Zmarnowało się ponad 60 tysięcy główek kapusty wczesnej – przypomina sobie Stanisław Tracz.

W tym roku z wczesnych kapust głowiastych białych plantator będzie zwracał uwagę na odmiany o 50–53-dniowym okresie wegetacji.

– Kapusta musi mieć główki kuliste, zwarte, o masie do 1,5 kg, odporne na wybijanie w pędy kwiatostanowe i pękanie. Główki powinny być także wysoko osadzone, co zapobiegnie ich gniciu od spodu, ponadto osłaniające je liście powinny być elastyczne i nie łamać się w czasie transportu. Ważną cechą kapust wczesnych jest silny wigor i duże wyrównanie. Inne odmiany, które mnie interesują to takie które oprócz sprzedaży na rynku warzyw świeżych nadają się do najwcześniejszego kiszenia. Takie odmiany kapusty białej mają często 100 – dniowy okres wegetacji, główki są bardzo zwarte, o masie 5 – 8 kg. Odmiany o dłuższej wegetacji często są odporne na wciornastki i mszyce oraz wysokie osadzenie główek co chroni je przed gniciem od spodu.

Ważne są także w gospodarstwie Tracza kalafiory.

– Jeśli chodzi o kalafiory to stawiam na odmiany o 80-dniowym okresie wegetacji z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych lub do przetwórstwa. Odmiany takie tworzą zwarte, kształtne róże, śnieżnobiałe, bez omszenia. Takie kalafiory są bardzo wyrównane — przy pierwszym zbiorze można zebrać do 70% roślin. Ważne by te odmiany były odporne na różne choroby w tym szczególnie na kiłę kapusty – mówi plantator.

 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT