Home Aktualności Czy prawdą jest, że Chińscy naukowcy znaleźli lekarstwo na ASF?
Czy prawdą jest, że Chińscy naukowcy znaleźli lekarstwo na ASF?

Czy prawdą jest, że Chińscy naukowcy znaleźli lekarstwo na ASF?

0
0

Chińscy naukowcy są przekonani, że udało im się odkryć panaceum na największą z bolączek hodowców trzody chlewnej zarówno tych z Polski, jak i z Chin. Według uczonych z Państwa Środka w walce z afrykańskim pomorem świń może pomóc podawanie zwierzętom warzyw, zawierających nieznany do tej pory składnik.

ASF w Chinach

Chiny, głównie wschodnia część kraju, zajmuje się hodowlą połowy światowego pogłowia trzody chlewnej. Bazując na informacjach z Pig Progress Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że 52 proc. świń w Chinach utrzymywanych jest w gospodarstwach przyzagrodowych. Pozostałe świnie znajdują się w nowoczesnych kompleksach wyróżniających się dobrą bioasekuracją. Jednak ich życie, może być zagrożone, jeśli w znajdujących się w pobliżu gospodarstwach przyzagrodowych pojawi się wirus ASF. Pierwszy przypadek tej choroby w Chinach stwierdzono 1 sierpnia br. w gospodarstwie położonym w miejscowości Shenyang w prowincji Liaoning (w północno-wschodnich Chinach), w którym utrzymywano 383 świń. Zarażonych ASF zostało 47 osobników, jednak w celu zmniejszenia zagrożenia szerzenia się choroby ubojowi poddano ponad 8 tys. zwierząt pochodzących z dotkniętego chorobą i z pobliskich stad.

Informacja o dotarciu wirusa ASF do Chin, które poza tym że produkują ogromne ilości wieprzowiny są również znaczącym konsumentem tego rodzaju mięsa zaniepokoiła nie tylko hodowców tego azjatyckiego kraju. Tamtejsze władze obawiają się, że przez wirus trzeba będzie wybić mniejsze stada, czego efektem będzie spadek produkcji wieprzowiny w Chinach.

Nowy sposób na ASF

Konsekwencją obaw co do stanu pogłowia świń w Chinach są próby znalezienia antidotum zabijającego wirus ASF. Uczeni pracujący w chińskim laboratorium rządowym są zdania, że niektóre warzywa (do tego grona należą: kapusta i kalafior) są w stanie zatrzymać rozprzestrzenianie się ASF w Chinach i innych Państwach gdzie istnieje ten problem. Naukowiec biorący udział w tym projekcie – profesor Wang Xin wyjaśnił, że „dodanie warzyw do paszy może pomóc uratować farmę świń przed epidemią”. Badaniem wpływu wymienionych warzyw na świnie zajmują się naukowcy z Krajowego Laboratorium Badań Morskich i Technologii w Qingdao we wschodnich Chinach w prowincji Shandong, którzy sami są zdziwieni uzyskanymi wynikami.

Nieznana cząsteczka z kapusty i kalafiora

Lecznicze działanie wymienionych warzyw wynika ze znajdującej się w nich cząsteczce, której do tej pory nie udało sie bliżej poznać i zbadać. Mimo, że cząsteczka ta nie posiada jeszcze nazwy informacja o niej zelektryzowała środowisko specjalistów intensywnie poszukujących lekarstwa na afrykański pomór świń. Chińscy uczeni podali, że jest ona w stanie dezaktywować ważny enzym wykorzystywany przez wirus ASF, który po zmutowaniu atakuje kod DNA. Profesor Wang Xina uważa, że w cząsteczkę tę wyposażonych jest przynajmniej 70 gatunków roślin, grzybów, a nawet część stworzeń morskich. Aktualnie chińscy badacze zamierzają kontynuować badania, które potwierdzą wcześniejsze wyniki, i będą szukać wspomnianej cząsteczki w innych warzywach.

Wątpliwości ekspertów z innych krajów

Specjaliści z innych krajów podchodzą do chińskich badań bardzo sceptycznie. Naukowcy uważają, że pierwsze badanie została wykonane na zbyt małej grupie zwierząt. Drugim zarzutem jest to, że całe doświadczenie wygląda na czasochłonne i może potrwać nawet najbliższych kilka lat. Z drugiej, strony eksperci z innych krajów podkreślają, że uzyskane wstępne wyniki są bardzo obiecujące.

Autor: Dr inż. Anna Wilkanowska

Facebook Comments