Home Artykuły Produkcja mleka na skraju opłacalności
Produkcja mleka na skraju opłacalności

Produkcja mleka na skraju opłacalności

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

Gospodarstwo Państwa Jareckich to przykład średniej wielkości gospodarstwa produkującego mleko w Głuchowie w woj. łódzkim Dziś gospodarstwo ma ponad 50 ha gruntów i 50 sztuk bydła mlecznego oraz mięsnego.

Jeszcze w latach 70 i 80-tych na powierzchni ok. 10 ha rozpoczął gospodarowanie ojciec obecnego gospodarza.

Po roku 2002 gospodarstwo przejął syn Grzegorz, który powiększył powierzchnię gospodarstwa do 35 ha. W tym okresie powszechnym modelem gospodarstwa rodzinnego był profil ogólnorolny, gdzie oprócz produkcji roślinnej rozwijał się chów i hodowla zwierząt. Już wtedy dominującą grupą utrzymywanych zwierząt było bydło, a także trzoda chlewna.

– Po roku 2010 całkowicie zaprzestaliśmy hodowli trzody i zajęliśmy się oprócz produkcji mleka także hodowlą bydła mięsnego – opowiada hodowca. Od tego momentu możemy mówić o profilu mlecznym gospodarstwa. Moje stado jest teraz pod oceną użytkowości mlecznej. Zwiększył się również areał ziemi uprawnej do 50 ha, co dzisiaj zapewnia możliwość prowadzenia hodowli mlecznej.

Rolnik najbardziej narzeka na obecną niską cenę skupu mleka.

– Cena mleka jest bardzo niska – tylko 1,14/l netto choć niedawno było nawet 1,45/l netto. Ten wzrost ceny był bardzo dziwny ponieważ po uwolnieniu rynku ceny przecież powinny spaść na skutek większej konkurencji na rynku.

Hodowca jest bardzo zniesmaczony dzisiejszymi problemami z opłacalnością produkcji.

– Zaczęto naprędce tworzyć nowe stada kupując żywy inwentarz, a tu nagle cena leci na łeb na szyję. Przy takiej cenie nie tylko nie opłaca się produkować czy trzymać krowy ale nie można nawet pokryć kary jaka została naliczona za ubiegłoroczne przekroczenie kwoty mlecznej. System kwot mlecznych był dla mnie bardzo niekorzystny i mocno ograniczający. Ograniczenia w produkcji skutkowały tym, że nie mogłem się rozwijać – żali się Jarecki.

Sytuacja w jakiej znalazł się hodowca z Głuchowa jest bardzo trudna.

– Moje krowy dają bardzo dobre jakościowo mleko. W mleczarni płacą za tłuszcz do 4, a za białko do 3,60. Średnia wydajność mleczna od krowy obecnie wynosi ponad 6 000 l mleka rocznie. Przy takiej ilości uzyskanego i sprzedanego mleka i przy w miarę korzystnej cenie mógłbym planować powiększenie stada oraz zakup przynajmniej używanego sprzętu. Niestety za ostatni kwiecień otrzymałem tylko ponad 9 tys. zł za mleko, co jest kwotą śmieszną zważywszy, że dzieli się na 4 dorosłe osoby i 2 dzieci w gospodarstwie. Powiem tylko, że dzisiaj nie stać mnie na zakup starego używanego samochodu – mówi hodowca.

W ciągu ostatnich 6 lat w województwie łódzkim rolnicy zlikwidowali co najmniej kilkaset mniejszych i średniej wielkości stad krów mlecznych przede wszystkim z powodu słabej opłacalności produkcji ale i z powodu dużych wahań cen skupu.

– Hodowcy posiadający stada po kilkanaście do kilkudziesięciu krów cierpią najbardziej ponieważ jakością mleka nie są w stanie zarobić tyle by normalnie inwestować w swoje gospodarstwa. Niestety hodowcy z północnej i wschodniej Polski mają stada po kilka tysięcy sztuk mogą zarobić znacznie więcej ilością sprzedanego do mleczarni surowca. Poza tym mają większą siłę przebicia i często ich głos się liczy znacznie bardziej w zakładach mleczarskich gdy trzeba coś ważnego przegłosować – konkluduje hodowca.

W pierwszej połowie 2016 roku odnotowano dalszy wzrost dostaw mleka w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym do podmiotów skupujących dostarczono 854,5 mln litrów, tj. o 12,9% więcej w porównaniu z lutym 2015 roku, ale o 3,7% mniej od skupu w pierwszym miesiącu bieżącego roku. W okresie od stycznia do lutego 2016 roku do podmiotów skupujących dostarczono 1 741,4 mln litrów mleka, tj. o 10,1% więcej niż w tym samym okresie 2015 roku.

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT