Przed poniedziałkowymi rozmowami posłów do PE i komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana, Copa i Cogeca zwracają uwagę na środki potrzebne do zakończenia kryzysu rolnego panoszącego się w Unii i apelują do UE o podjęcie działań
Przed rozmowami posłów do PE i komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana, które odbędą się w Strasbourgu, Copa i Cogeca zwracają uwagę na środki potrzebne do zakończenia obecnego w UE kryzysu rolnego i apelują do UE o podjęcie działań.
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział „Protesty przetaczają się przez całą Europę. Wielu producentów bankrutuje, ze względu na poważne problemy z płynnością finansową i ceny niepokrywające nawet kosztów produkcji. Stracili swój główny rynek zbytu – Rosję – warty 5,1 mld euro w wyniku sytuacji na międzynarodowej arenie politycznej. Ceny środków produkcji rosną w galopującym tempie, szczególnie ceny nawozów, a załamanie się cen ropy uderzyło w ceny towarów.” Nakreślając środki, powiedział „W odpowiedzi na ten bezprecedensowy kryzys chcemy doprowadzić do ponownego otwarcia rosyjskiego rynku, przyśpieszyć negocjacje handlowe z Japonią, wzmocnić działania promocyjne i wykorzystać ubezpieczenia kredytów eksportowych. Ponieważ zostało nam niewiele narzędzi, musimy wzmocnić środki zarządzania rynkiem, w tym czasowo podnieść cenę interwencyjną mleka i przedłużyć okres dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny i produktów mlecznych. Należy także przeprowadzić przegląd narzędzi rynkowych branży owocowo-warzywnej oraz ceny wejścia pomidorów sprowadzanych do UE. Trzeba walczyć z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu żywnościowym, by rolnicy mogli uzyskać wyższe ceny za swoje produkty i aby dystrybutorzy nie traktowali ich w sposób nieuczciwy. Można zmniejszyć koszty środków produkcji poprzez zniesienie ceł importowych, zwłaszcza tych nakładanych na nawozy, co ukazano w sprawozdaniu opublikowanym w tym tygodniu. Potrzebujemy także bardziej zdecydowanych działań ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w zakresie umarzania zadłużenia oraz pomocy państwa i dostosowania pułapu „de minimis”. Państwa członkowskie muszą również w pełni wykorzystać narzędzia dostępne w ramach unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich i programów krajowych, by pomóc rolnikom w skuteczniejszym zarządzaniu ryzykiem.” Dalsze kroki: Copa i Cogeca udadzą się do Strasbourga by spotkać się z posłami do PE i komisarzem Hoganem w celu przedstawienia naszych postulatów. Rozumiemy, że Komisja analizuje możliwość wprowadzenia ubezpieczenia kredytów eksportowych i pełnej liberalizacji rynku nawozów. Przewodniczący Copa i Cogeca wysłali także pismo do Wysokiej Przedstawiciel Komisji, Federiki Mogherini, prosząc o intensyfikację wysiłków na rzecz podjęcia dialogu z Rosją. Apelujemy do posłów do PE, komisarza Hogana i ministrów ministra o stawienie czoła temu kryzysowi, by rolnicy mogli prowadzić rentowną działalność w przyszłości i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na żywność, by rozwiązać problem głodu i niedożywienia. Będziemy wywierać większą presję na ministrów do czasu kolejnego spotkania zaplanowanego na 14 marca.
Źródło: http://www.copa-cogeca.be