Home Artykuły Przegląd maszyn do uprawy bezorkowej
Przegląd maszyn do uprawy bezorkowej

Przegląd maszyn do uprawy bezorkowej

0
0

Klasyczna uprawa roślin jest szczególnie problematyczna w przypadku dużych gospodarstw rolnych. Implikuje konieczność wykorzystania wielu środków finansowych i czasu pracy, ponadto trudnym staje się dotrzymanie terminów agrotechnicznych. Uprawa z wykorzystaniem orki przyczynia się ponadto do przesuszania gleby, odpowiedzią na te problemy jest uprawa bezpłużna, uproszczona lub inaczej zredukowana, z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn i narzędzi.

Agregaty do uprawy bezorkowej najczęściej złożone z kilku narzędzi, przede wszystkim kultywatora, brony talerzowej lub ciężkich wałów. Ich wykorzystanie umożliwia wykonanie całego zespołu uprawek bez konieczności stosowania pługa. Wszystkie maszyny do uprawy bezorkowej mają za zadanie intensywnie i płytko wymieszać, a głęboko spulchniać glebę przed siewem,  bez konieczności jej odwracania. Grubery i kultywatory, które zakończone są gęsiostopkami podcinają glebę, spulchniają ją i częściowo mieszają, mogą pracować na różnej głębokości. Brony talerzowe i wirnikowe są bardziej wydajne niż pług, mimo pracy na tej samej głębokości, bardzo efektywnie wyrównują powierzchnię gleby.

W zakresie uprawy bezorkowej można mówić o różnych szczegółowych metodach uprawy, jak: uprawa pasowa, siew bezpośredni i inne, w których występuje wykorzystanie innych niż pług narzędzi do głębokiego spulchnienia gleby. Zastosowanie takiej metody uprawy to przede wszystkim ograniczenie kosztów, czasu pracy, a ponadto bardzo korzystnie wpływa na gospodarkę wodną w glebie – zapobiega przesuszeniu i erozji. Uprawę bezpłużną można także podzielić na głęboką i płytką, w pierwszej z nich wykorzystuje się najczęściej kultywator i bronę talerzową, w drugiej inne narzędzia płytko spulchniające i mieszające glebę – talerzówki i grubery. Głębokość uprawy w bezpośredni sposób przekłada się na zużycie paliwa oraz wydajność maszyn uprawowych.

Obecnie produkowane są w tym celu mniejsze narzędzia, które mogą mieć zastosowanie już w średnim gospodarstwie, ze względu na możliwość ich agregatowania przez trójpunktowy układ zawieszenia. Do takich narzędzi należą agregaty uprawowo-siewne zaczepiane i półzawieszane, mogące współpracować z ciągnikami już od mocy 150 KM. Standardowe urządzenia wymagają jednak wyższej mocy, minimum 200 KM, poza tym są to sprzęty zawiedzane, za czym idą większa szerokość robocza i szybkość pracy.

Kolejnym zabiegiem wykonywanym na polu jest siew, do tego wykorzystywane są także specjalistyczne w tej metodzie uprawy narzędzia. Do siewu w uprawie bezorkowej stosuje się siewniki wyposażone w dodatkowe elementy. Wykorzystywane są m.in. talerze faliste – standardowe lub agresywne, wał oponowy, włóka łopatkowa, brona talerzowa, regulowane hydrauliczne redlice, koła dogniatające, kółka dogniatające, kółka zagęszczające, zgarniacze i koła kopiujące. Możliwe jest zastosowanie siewników pneumatycznych, również z opcją wysiewu nawozów. Sterowanie wysiewem nasion i nawozu odbywa się zwykle za pomocą sterowników i terminali.

Agregaty do uprawy bezpłużnej, czyli bezorkowej to potężne narzędzia, do pracy wykorzystują większą moc ciągników niż standardowe narzędzia uprawowe. Ich zadaniem jest przygotowanie pola do siewu, a niekiedy także siew i nawożenie podczas tylko jednego przejazdu.

Autor: Anna Prończuk

Facebook Comments Box