Home Artykuły Rola nawozów dolistnych w uzupełnianiu niedoborów makroelementów
Rola nawozów dolistnych w uzupełnianiu niedoborów makroelementów

Rola nawozów dolistnych w uzupełnianiu niedoborów makroelementów

0
0

Rośliny pobierają składniki odżywcze głównie przez swój system korzeniowy. Niekiedy jednak proces ten ulega zaburzeniu. I chociaż przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, rozwiązanie problemu jest jedno – zastosowanie nawozów dolistnych.

Zaburzone pobieranie składników pokarmowych przez korzenie – najważniejsze przyczyny

Powodów, przez które rośliny mogą słabo pobierać makro- oraz mikroelementy z gleby, jest zaskakująco wiele.

Najbardziej oczywistą przyczyną takiego stanu rzeczy wydaje się być po prostu brak tych składników w glebie. Jest to mimo wszystko dość złożony problem, ponieważ może się okazać, że azot, fosfor czy potas jednak znajdują się w podłożu, i to w wystarczającej ilości.

Dlaczego zatem roślina ich nie pobiera? Być może dzieje się tak dlatego, że składniki odżywcze, na skutek nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów agrotechnicznych, są w glebie rozmieszczone zbyt płytko lub zbyt głęboko – i nie mają dostępu do korzeni. Tak się może dziać chociażby z fosforem, który przemieszcza się w glebie niezbyt dobrze, a tym samym dostępny jest tylko wtedy, gdy znajdzie się możliwie blisko korzeni.

Niestety, obecność tego makroelementu (a także jakiegokolwiek innego) w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni nie oznacza, że ostatecznie trafi on do rośliny. Może się na przykład okazać, że dany pierwiastek występuje w podłożu w słabo przyswajalnej formie. Często dzieje się tak chociażby w glebach o nieuregulowanym pH. Dlatego chcąc podnieść poziom przyswajalności składników odżywczych, należy w pierwszej kolejności uregulować odczyn podłoża.

Zdarza się również, że niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiają roślinom pobieranie koniecznych składników odżywczych. Lokalne podtopienia, susze albo zbyt niskie temperatury mogą powodować nie tylko gnicie, wysychanie lub wymarzanie roślin, ale także zaburzać absorpcję glebowych mikro- oraz makroelementów.

Należy też pamiętać o tym, że niektóre minerały zawarte w glebie są w stosunku do siebie antagonistami. I tak nadmiar potasu może blokować pobieranie magnezu, fosfor utrudnia pobieranie cynku, a zbyt dużo siarki może zaburzyć absorpcję molibdenu. Oczywiście tego rodzaju zależności jest znacznie więcej, co w praktyce oznacza, że przenawożenie jakimkolwiek pierwiastkiem nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Nawozy dolistne – doskonałe uzupełnienie nawożenia doglebowego

Aby szybko i sprawnie usunąć niedobory najważniejszych składników odżywczych, warto stosować dobrej jakości nawozy dolistne (np. https://www.dr-green.pl/nawozy-dolistne), które z definicji zawierają łatwo przyswajalne makro- oraz mikroelementy. To szybki i skuteczny sposób na zabezpieczenie roślin przed skutkami deficytu azotu, potasu, cynku, miedzi czy boru.

Facebook Comments