Home Artykuły Rośliny najbardziej opłacalne w uprawie
Rośliny najbardziej opłacalne w uprawie

Rośliny najbardziej opłacalne w uprawie

0
0

Uprawa roślin jest szczególnie opłacalnym zajęciem dla rolników posiadających wielkopowierzchniowe gospodarstwa oraz wyspecjalizowany, nowoczesny sprzęt i znaczne zaplecze finansowe na rozpoczęcie inwestycji. Istnieją jednak pewne grupy roślin, których uprawa nawet na małym areale przynosi znaczny zysk.

Warto jednak pamiętać, że każda z wybranych roślin wymaga szczególnych warunków uprawy i poniesienia pewnych nakładów finansowych, a przede wszystkim znacznych zasobów siły roboczej.  Zysk, jakiego możemy oczekiwać będzie także zależny od posiadanej klasy ziemi, zaplecza maszynowego oraz zastosowanych nawozów i środków ochrony roślin. Poniżej przedstawiono najbardziej opłacalne w uprawie rośliny, biorąc pod uwagę średni zysk w przeliczeniu na 1 ha.

Za najbardziej dochodową roślinę od lat uważa się przede wszystkim czosnek. Cena za główkę jest relatywnie wysoka i stała, jego uprawa niewymagająca, a zbyt pewny. Przynosi on zdecydowanie największy zysk w przeliczeniu na 1 ha uprawy.

Doskonałym gatunkiem do uprawy w polskich warunkach klimatycznych będą wszelakie zioła: pokrzywa, skrzyp, rumianek, prawoślaz lekarski, malwa czarna, szałwia, nagietek, melisa, krwawnik, bazylia, tymianek, oregano, lubczyk, kolendra, kozłek lekarski, arcydzięgiel, chaber bławatek, jasnota purpurowa, werbena lekarska, żubrówka, mydlnica czy lawenda wąskolistna. Wszystkie z nich są szeroko wykorzystywane w przemyśle gastronomicznym, kosmetycznym lub farmaceutycznym, zatem nie będziemy mieli problemu ze zbytem plonu w dobrej cenie rynkowej. Przy uprawie ziół na większym areale warto jednak zaopatrzyć się w specjalistyczną suszarnię aby zapewnić dobrą jakość surowca.

Od kilkunastu lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się krzewy ozdobne, których uprawa w gruncie lub w pojemnikach może przynieść zadowalający zysk. Podstawowe rośliny, których poszukują klienci to: thuje, iglaki, róże, krzewy kwitnące i ozdobne trawy. Dużym powodzeniem cieszą się także rośliny egzotyczne, m.in. bambus oraz krzewy o wielobarwnych liściach.

Wśród innych, wysokodochodowych roślin warto wspomnieć o grzybach egzotycznych. Doskonale w uprawie sprawdzą się: boczniak ostrygowaty i twardnik japoński (shitake). Ich cena rynkowa jest także bardzo dobra, a ze względu na walory smakowe i zdrowotne nie brak chętnych do ich zakupu.

Jak widać do najbardziej dochodowych upraw należą rośliny wymagające dużych nakładów pracy ludzkiej, szczególnie przy założeniu plantacji oraz zbiorach plonów. Dają one jednak szansę na znaczne zwiększenie dochodowości każdego gospodarstwa. Do rozpoczęcia takiego przedsięwzięcia często wystarczy niewielki areał gruntu o nienajlepszych właściwościach, co sprawia, że uprawy te zyskują coraz większą popularność wśród polskich plantatorów.

Autor: Anna Ołyniuk

Facebook Comments