Home Aktualności Rozmowy ministra z wicemerem Szanghaju

Rozmowy ministra z wicemerem Szanghaju

0
0

Minister Marek Sawicki przyjął we wtorek wicemerem Szanghaju Shi Guanghui.

Fot. Rozmowy ministra z wicemerem Szanghaju

Fot. Rozmowy ministra z wicemerem Szanghaju

Szef resortu rolnictwa nawiązał do rozmów, które miały miejsce w maju br. w trakcie oficjalnej wizyty w Chinach. Podkreślił znaczenie Szanghaju dla polskich przedsiębiorców z branży spożywczej. O dużym ich zainteresowaniu świadczy coroczna obecność wielu firm branży spożywczej na targach SIAL China. Ponadto Polska planuje wystąpić w przyszłorocznej edycji w roli gościa specjalnego.

Minister wspomniał także o spotkaniu z ministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej, które odbyło się w Bukareszcie w październiku 2014 r. Zaznaczył, że od tego momentu można było zaobserwować większą aktywność w kontaktach między polskimi i chińskimi służbami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi.

Wicemer Szanghaju omówił najważniejsze kwestie związane z chińskim rolnictwem. Podkreślił, że głównymi kierunkami w rozwoju chińskiego rolnictwa są obecnie modernizacja oraz rozwój gospodarstw rodzinnych. Liczy na możliwość rozwoju polsko-chińskiej współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie rolnictwa oraz w zakresie bezpieczeństwa żywności. Jest przekonany, że współpraca oparta na tych zagadnieniach ma ogromny potencjał.

Minister podkreślił wysoką jakość polskich produktów spożywczych, które z pewnością znajdą uznanie wśród konsumentów w Szanghaju. Wyraził gotowość strony polskiej do przyjęcia chińskich inspektorów, w celu zatwierdzenia kolejnych produktów do eksportu na rynek chiński.

W opinii Shi Guanghui, produkty spożywcze wysokiej jakości mają dużą szansę zaistnieć na chińskim rynku. Jest pod wrażeniem zaangażowania polskich przedsiębiorców i resortu rolnictwa w promocję polskich produktów rolno-spożywczych.

Na zakończenie spotkania, wicemer zaprosił ministra Sawickiego do ponownej wizyty w Szanghaju.

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT