Home Aktualności Rozmowy polsko-amerykańskie

Rozmowy polsko-amerykańskie

0
0

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przyjął w piątek ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego USA Stephena Mull’a.

 

Spotkanie było poświęcone przede wszystkim bieżącej sytuacji w polskim rolnictwie i współpracy polsko-amerykańskiej.

Obie strony wyraziły opinię, że relacje polsko-amerykańskie w dziedzinie rolnictwa nie odpowiadają potencjałowi i zainteresowaniu obu krajów. Minister Marek Sawicki zapytał o możliwości szerszego dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku USA, szczególnie w związku z embargiem nałożonym przez Federację Rosyjską.  Podziękował stronie amerykańskiej za bardzo dobrą współpracę weterynaryjną, szczególnie w zakresie wieprzowiny. Poprosił też o informacje dotyczące postępów w toczących się procedurach w zakresie dostępu polskich jabłek i gruszek do rynku USA. Ponadto wyraził zainteresowanie strony polskiej rozwiązaniem problemu nierównych warunków dostępu do rynku USA w przypadku tytoniu. W kontekście prowadzonych uzgodnień minister zaproponował stronie amerykańskiej organizację spotkania szefów resortów rolnictwa Polski i USA jeszcze w pierwszym półroczu 2015 roku.

Ambasador Stephen Mull z dużym zadowoleniem przyjął polską propozycję organizacji spotkania, zarówno z uwagi na prowadzone prace dotyczące dostępu do rynków, jak i na negocjacje  Umowy o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowym i Inwestycyjnym UE–USA, TTIP. W kwestiach dotyczących dostępu polskich owoców do rynku USA ambasador wyraził zadowolenie, że Polska została włączona do wspólnego wniosku pozostałych krajów UE, co zdecydowanie przyspieszyło  prace. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z USDA, prace nad stosownymi dokumentami są prowadzone szybko i sprawnie.

Źródło: MRiRW

 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT