Home Aktualności Rozmowy polsko-francuskie

Rozmowy polsko-francuskie

0
0

W piątek w Paryżu odbyły się rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego z francuskim ministrem rolnictwa Stephanem Le Follem.

W trakcie spotkania minister Marek Sawicki podniósł kwestię związaną z doniesieniami medialnymi o umowach bilateralnych państw członkowskich z Federacją Rosyjską, które mają częściowo znosić rosyjskie embargo na unijną żywność.

Francuski minister przyznał, że takie rozmowy odbyły się w Berlinie podczas targów „Grune Woche”. Jednocześnie Stephan Le Foll zapewnił, że dotyczyły one tylko kwestii sanitarnych, a nie wznowienia handlu między Francją i Rosją.

Strona francuska potwierdziła, że będzie respektować dotychczasowe stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie solidaryzmu europejskiego.

Podczas rozmów ministrowie wyrazili chęć dalszego wspólnego naciskania na Komisję Europejską, aby ta zgodziła się na uruchomienie przewidzianych przez unijne prawo mechanizmów interwencyjnych na rynku wieprzowiny oraz mleka, gdyż obaj uważają, że sytuacja rolników polskich i francuskich jest tak samo zła. Ministrowie są zgodni, że sytuacja jest krytyczna i najwyższa pora na podjęcie stosownych działań przez Komisję Europejską.

Ustalono także, że w kwietniu odbędą się polsko-francuskie konsultacje międzyresortowe.

W kwestii negocjowanej właśnie umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską (TTIP) obie strony wyraziły pogląd, że podczas rozmów nie można poświęcić unijnego rolnictwa. Zarówno Polska, jak i Francja uważają, że amerykańska żywność musi spełniać te same wysokie wymagania jakościowe, jakie obowiązują europejskich rolników i przetwórców żywności. 

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT