Home Aktualności Rozmowy w komisarzem Philem Hoganem

Rozmowy w komisarzem Philem Hoganem

0
0

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel rozmawiał z unijnym komisarzem Philem Hoganem. Spotkanie odbyło się podczas posiedzenia Rady Ministrów AGRIFISH w Brukseli na nasz wniosek.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz komisarz Phil Hogan

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz komisarz Phil Hogan

Minister Jurgiel przedstawił bardzo trudną sytuację na rynku wieprzowiny w Polsce. Ta sprawa będzie również przedmiotem obrad Rady Ministrów. Minister wnioskuje o jak najszybsze uruchomienie mechanizmu prywatnego przechowywania dla wieprzowiny. Uważa jednak, że nie jest to wystarczający instrument do poprawy sytuacji na rynku, dlatego też wnioskuje o uruchomienie innych, przede wszystkim subsydiów eksportowych. Pilnych i zdecydowanych działań wymaga ponadto trudna sytuacja producentów mleka. Minister zwrócił się do Komisarza Hogana, z prośbą o poparcie rozwiązań prawnych umożliwiających umorzenie rolnikom drugiej i trzeciej transzy opłat za nadprodukcję mleka w ostatnim roku kwotowym.

Komisarz pogratulował ministrowi Jurgielowi objęcia funkcji, wyrażając nadzieję na dobrą, wzajemną współpracę. Odnosząc się do przedstawionych propozycji poinformował, że uruchamiany od 4 stycznia 2016 roku mechanizm prywatnego przechowywania przewiduje podwyższone stawki za przechowywanie oraz poszerzoną listę produktów. Ponadto zapewnił, że KE pracuje nad dalszymi instrumentami wsparcia rynku wieprzowiny.

Odnośnie rynku mleka, komisarz Hogan zobowiązał się przeanalizować propozycje rozwiązań ministra po otrzymaniu formalnego wniosku.

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na znaczenie sektora rolnego w negocjacjach handlowych, w szczególności  w negocjacjach z USA. W swojej wypowiedzi podkreślił, że ustalenia nie mogą zachwiać warunków konkurencji na rynku i uderzyć w ważne sektory polskiego rolnictwa.

Komisarz wyraził zrozumienie dla polskich postulatów i podkreślił, że w rozmowach z USA pilnuje tych spraw w negocjacjach.

Ponadto komisarz poinformował o niedawnych rozmowach z głównym negocjatorem ze strony amerykańskiej o zaawansowanych negocjacjach odnośnie dopuszczenia jabłek i gruszek na rynek USA, w tym z Polski.

Na zakończenie minister Krzysztof Jurgiel zaprosił komisarza Hogana do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce, co spotkało się z aprobatą i deklaracją przyjazdu w pierwszym kwartale 2016 r.

Źródło: MRiRW

 
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT