Home Aktualności Rozmowy z francuskimi Izbami Rolniczymi

Rozmowy z francuskimi Izbami Rolniczymi

0
0

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki odbył w piątek spotkanie z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem oraz prezesem Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych Gyem Vasserem.

Marek Sawicki wyraził głębokie zainteresowanie francuskimi doświadczeniami w zakresie budowy zorganizowanych struktur rolnych, takich jak spółdzielnie oraz grupy producenckie.  Wyraził również nadzieję, że w trakcie negocjacji nad umową TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji) dojdzie do wspólnych uzgodnień w ramach Trójkąta Weimarskiego. Naszym zdaniem mogłoby to nadać tej umowie nowy, korzystny dla rolników, wymiar.

– Moim zdaniem Europa stoi teraz przed zasadniczym pytaniem: czy chce być samowystarczalna żywnościowo, czy chce też odpowiedzieć na rosnące globalne zapotrzebowanie na żywność. Jeżeli wybierzemy pierwszy wariant to obecna Wspólna Polityka Rolna z jej funkcjami utrzymania krajobrazu oraz zazielenianiem jest wystarczająca, nie ma potrzeby zmieniać tego status quo. Natomiast jeżeli chcemy zmierzyć się z wyzwaniem dostarczania żywności całemu światu, to w dalszej perspektywie musimy się zastanowić nad zdecydowaną przebudową Wspólnej Polityki Rolnej. W praktyce mogłoby to oznaczać mocne przesunięcie środków z I filara WPR do II filara, czyli do programów rozwoju obszarów wiejskich. Tylko w ten sposób możemy wspomóc rolników aktywnych czyli takich, którzy inwestują i się rozwijają. Tylko tacy rolnicy mogą sprostać globalnym wyzwaniom rynku po 2020 roku. – powiedział  Marek Sawicki.

Podczas wizyty w Polsce Guy Vasseur wraz z francuska delegacją miał również okazję odwiedzić duże towarowe gospodarstwa rolne specjalizujące się w produkcji  wieprzowiny, mleka oraz owoców i warzyw.

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT