Home Aktualności ROZMOWY ZAMIAST PROTESTÓW

ROZMOWY ZAMIAST PROTESTÓW

0
0

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wystosował do wszystkich ogólnopolskich i lokalnych komitetów protestacyjnych ponowne zaproszenie na rozmowy.

Intensywny dialog trwa już od zeszłego tygodnia- w środę 21 stycznia Marek Sawicki spotkał się z polskimi organizacjami rolniczymi działającymi w COPA-COGECA. W piątek ministerstwo rolnictwa odwiedzili hodowcy trzody chlewnej oraz przedstawiciele przemysłu mięsnego. Kolejne spotkania planowane są w najbliższych dniach. Marek Sawicki osobiście zaprosił na rozmowy między innymi komitety protestacyjne z województw kujawsko – pomorskiego i wielkopolskiego. Na środę, 28 stycznia, zaplanowane jest następne spotkanie z organizacjami zrzeszonymi w COPA-COGECA. Ministerstwo rolnictwa jest otwarte na dialog i rozmowy.

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi na bieżąco monitoruje sytuację dochodową w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem rynku wieprzowiny, który został mocno dotknięty rosyjskim embargiem oraz wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Resort od dłuższego czasu podejmuje wysiłki mające na celu poprawę sytuacji hodowców trzody chlewnej oraz zakładów przetwórczych. Aktywnie działa na forum unijnym o uruchomienie mechanizmów pomocowych, takich jak dopłaty do eksportu wieprzowiny oraz dopłaty do prywatnego przechowalnictwa tego mięsa.

Jednocześnie na poniedziałkowej radzie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, 26 stycznia, minister rolnictwa będzie ponownie apelował o pomoc dla sektora wieprzowiny. Na wniosek resortu odbędzie się również dyskusja na temat zasad złagodzenia rosyjskiego embarga na unijną wieprzowinę. Minister będzie domagał się wyjaśnień od Komisji Europejskiej oraz przedstawicieli Francji w kwestii medialnych doniesień na temat francusko – rosyjskiego porozumienia w handlu mięsem. Zdaniem polskiego rządu w sprawie rosyjskiego embarga niezbędne jest utrzymanie pełnego, europejskiego solidaryzmu.

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT