
Rozwój uniwersytetów ludowych
Obecnie w kraju istnieje 5 stacjonarnych uniwersytetów ludowych, położonych w różnych regionach Polski: Kaszubski Uniwersytet Ludowy w woj. pomorskim, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w woj. mazowieckim, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy w woj. wielkopolskim, Nadbużański Uniwersytet Ludowy w woj. podlaskim, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu. Uniwersytety te mają w Polsce ugruntowaną pozycję jako instytucje oświaty dorosłych na terenach wiejskich.
Głównym problemem, z jakim borykają się uniwersytety ludowe jest brak rozwiązań prawnych w zakresie ich funkcjonowania, czego konsekwencją jest brak stabilizacji finansowej. Jednocześnie, aby umożliwić uniwersytetom ludowym realizację modelu edukacji określanego jako „Szkoła dla życia”, konieczne jest wypracowywanie wspólnej podstawy programowej zapewniającej autonomiczne kształtowanie tożsamości uniwersytetów ludowych, zgodnie z ich tradycją i przy zachowaniu specyfiki i indywidualności.
Dlatego też rząd planuje podjąć działania majce na celu opracowanie programu wspierania rozwoju uniwersytetów ludowych w Polsce. Koordynatorem prac w tym zakresie jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Resort rolnictwa będzie aktywnie uczestniczył w pracach nad tym programem.
„Szkoła dla życia” – powołany w Danii przez Grundtvig*a system edukacyjny; szkoła jako miejsce życia we wspólnocie i uczenia się razem, osadzona jak najbliżej codziennego życia. Edukacja dorosłych nie dla tytułów, dyplomów, egzaminów itp. ale dla twórczego, spełnionego życia w społeczeństwie.
Źródło: MRiRW