Home Artykuły Sieczkarnie polowe – sprawdzone rozwiązania od CLAAS
Sieczkarnie polowe – sprawdzone rozwiązania od CLAAS

Sieczkarnie polowe – sprawdzone rozwiązania od CLAAS

0
0

W wielu gospodarstwach, gdzie uprawiana jest kukurydza, jest ona uprawiana na potrzeby własne rolnika – najczęściej po to, by kiszonką z kukurydzy żywić stado krów mlecznych. Aby jednak kiszonka była dobrej jakości, konieczne jest dbanie o wiele parametrów rosnącej kukurydzy. Bardzo ważny jest także ostatni etap uprawy, czyli zbiór. Od wielu lat doskonale sprawdzają się przy nich sieczkarnie polowe JAGUAR marki CLAAS.

Historia JAGUARÓW sięga początku lat 70-tych. To właśnie wtedy w całej Europie nastąpił gwałtowny wzrost powierzchni upraw kukurydzy. Nie było natomiast sprawdzonych rozwiązań, które ułatwiałyby jej szybki i efektywny zbiór z ograniczeniem strat. Pierwsze modele sieczkarni były zaczepiany, jednak szybko wyczerpała się ich moc i wydajność. Wtedy na rynku pojawiła się pierwsza sieczkarnia samobieżna, będąca prototypem dzisiejszych sieczkarni. Przez kolejne dziesięciolecia modele JAGUARÓW były systematycznie udoskonalane, aby zapewnić optymalne rozdrabnianie przy niskim zapotrzebowaniu na moc oraz wysoką wydajność. Chodziło przede wszystkim o to, by umożliwić przygotowywanie wartościowej kiszonki z całych roślin, a także wytwarzanie śruty z kolb i osadek kukurydzy.

Nieustanne polepszanie parametrów i wyglądu sieczkarni

Pod koniec lat 80-tych oddano do użytku nowe modele z serii 600, które miały nowoczesny bęben siekający z naprzemiennie ułożonymi i podzielonymi na pół nożami. Zapewniały one systematyczny i jednolity przepływ sieczki bez obaw o zapchanie poszczególnych części urządzenia. W latach 90-tych sieczkarnie polowe JAGUAR zyskały nie tylko dodatkowe wyposażenie, ale również nowoczesny design, który tak cieszy oczy wszystkich użytkowników marki CLAAS. Pojawiła się przestrzenna kabina z wypukłą szybą, wyposażona w szereg elementów mających ułatwić pracę operatorowi. Dodatkowo jeszcze bardziej usprawniono przepływ siekanego materiału.

Nowe JAGUARY na największe pola

Najnowsze modele JAGUAR o szerokości roboczej 930-980 cm to zaawansowane technologicznie pojazdy rolnicze, które doskonale sprawdzają się w każdych warunkach i na największych gospodarstwach. Nowe modele są wyposażone w system inteligentnego sterowania pracą silnika, szeroki zakres innowacyjnych urządzeń, system stałego pomiaru wilgotności oraz bęben nożowy. Na szczególna uwagę w najnowszych modelach sieczkarni JAGUAR zasługuje system automatycznego napełniania AUTO-FILL, dzięki któremu szybsze i sprawniejsze jest napełnianie pojazdów transportowych. Znacznie skraca to czas pracy na polu i pozwala uniknąć dłuższych przestojów. Nowoczesne sieczkarnie są wyposażone w zaawansowane komputery pokładowe, które umożliwiają ustawienie wszystkich parametrów siekania zgodnie z aktualnymi zapotrzebowaniami. Dzięki aplikacjom komputerowym można również przeanalizować, jak prezentuje się wysokość zbiorów na poszczególnych partiach pola. Ułatwi to planowanie upraw w kolejnych latach.

 Autor: Anna Banaszkiewicz-Celińska

Facebook Comments