Home Artykuły Skuteczna obróbka użytków zielonych
Skuteczna obróbka użytków zielonych

Skuteczna obróbka użytków zielonych

0
0

Nową propozycją dla rolników jest agregat przedsiewny GRASS 300, który wspomaga prowadzenie prac na użytkach zielonych oraz służy do podsiewu traw. Maszyna została zaprojektowana i wykonana w firmie Agro Masz Paweł Nowak, która działa na rynku maszyn rolniczych od roku 2006. Firma mieści się w Strzelcach Małych koło Przedborza i jak dotąd wyprodukowała kilka tysięcy maszyn w tym siewniki takie jak SP200, który został połączony z agregatem GRASS 300.

Maszyna jest złożona z czterech części, które umożliwiają przygotowanie gleby do siewu poplonów lub traw. Ważną częścią maszyny są zęby sprężynujące, zaprojektowane w trzech rzędach, co pozwala na skuteczne usunięcie górnej warstwy gleby, a następnie na narzucenie cienkiej warstwy trawy, darni oraz gleby na posiane nasiona. Następnie nasiona są wygarniane przez listwę sterowaną z kabiny kierowcy i dogniatane w głąb gleby przez specjalny wał hydrauliczny, którego co druga para kół metalowych jest ruchoma.

Nasiona do siewu pobierane są ze zbiornika o pojemności dwustu litrów, a następnie rozdzielane i wydmuchiwane przez specjalną dmuchawę na powierzchnie rozsiewające nasiona. Rolnik użytkujący maszynę wie jaką ilość nasion wysiewa, z jaką prędkością oraz w jakim promieniu nasiona są wysiewane ponieważ praca siewnika jest kontrolowane przez układy elektroniczne. Komputer sterujący siewnikiem umożliwia dostosowanie ilości i częstotliwości wysiewanego materiału siewnego do jego rodzaju. Niezbędnym elementem siewnika jest koło kopiujące, które umieszczone jest  z tyłu maszyny, a pozwalające na uzyskanie danych mówiących o prędkości z jaką maszyna wysiewa nasiona.

Siewnik SP200 jest urządzenie uniwersalnym ponieważ może być zespolonym z różnymi maszynami rolniczymi.

Agregat przedsiewny GRASS 300 był sprawdzany w polu w tym roku podczas próbnej pracy w kilku gospodarstwach w województwie łódzkim, podlaskim oraz lubelskim. Maszyna waży półtora tysiąca kilogramów. Firma Agro Masz Paweł Nowak zaprojektowała maszynę do pracy z maksymalną prędkością do dziesięciu kilometrów na godzinę. Przy takiej maksymalnej szybkości roboczej maszyna obrabia około trzech hektarów gleby na godzinę. Kupujący maszynę będą usatysfakcjonowani ceną trzydziestu pięciu tysięcy złotych netto.

Autor: Tomasz Kodłubański

Facebook Comments Box