Home Artykuły Skuteczny i szybki oprysk daje oduże szczędności
Skuteczny i szybki oprysk daje oduże szczędności

Skuteczny i szybki oprysk daje oduże szczędności

0
0

Pan Stanisław Sojkowski jest rolnikiem z woj. śląskiego gospodarującym na areale ponad 80 ha głównie zbóż oraz rzepaku. Rolnik jest posiadaczem opryskiwacza Horsch 5 LT.

Autor: Tomasz Kodłubański

Pan Stanisław Sojkowski jest rolnikiem z woj. śląskiego gospodarującym na areale ponad 80 ha głównie zbóż oraz rzepaku. Rolnik jest posiadaczem opryskiwacza Horsch 5 LT.
Zdaniem rolnika opryskiwacze tej serii są bardzo wydajne i szybkie w pracach polowych.
– Dla producenta rolnego duże znaczenie ma ograniczenie procesu znoszenia cieczy roboczej. Horsch postanowił osiągnąć ten cel przez ograniczenie wysokości prowadzenia belki nad łanem. Dlatego na belce opryskowej rozpylacze rozmieszczone są zawsze co 25 cm, a nie co 50 jak w tradycyjnych belkach. Pozwala to opryskiwać rośliny z belką na wysokości 25 cm nad łanem.
– Zastosowanie dwukrotnie większej ilości rozpylaczy na belce i wydajne pompy pozwalają wykonywać zabiegi ochrony roślin z dużą szybkością. W każdym miejscu na belce co 25 cm zamontowane są 2 rozpylacze. Jeden o większym duży o mniejszym wydatku. Dzięki temu podczas pracy z mniejszą prędkością bezpośrednio po wykonaniu uwrocia do oprysku wykorzystuje się rozpylacze o mniejszym wydatku. Gdy prędkość wzrośnie automatycznie uruchamiają się rozpylacze o większym wydatku. Dzięki temu oprysk aplikowany jest na rośliny o zbliżonej wielkości kropli.
Ważna jest również spora pojemność zbiorników na ciecz roboczą.

– Modele Leeb 4 LT oraz Leeb 5 LT mają zbiorniki z tworzywa sztucznego mieszczące odpowiednio 4000 i 5000 litrów cieczy roboczej. Pojemność pojemnika na czystą wodę to 500 litrów. Z kolei maksymalna szerokość belki polowej wynosi 42 m, a prześwit 85 cm. Opryskiwacze LT mają system skrętnej os, co ułatwia poruszanie osi maszyny w śladach kół ciągnika. Co istotne, za skręt kół opryskiwacza odpowiada system z żyroskopem, co eliminuje konieczność stosowania przewodów lub cięgien wymuszających skręt.
Linia opryskiwaczy Leeb LT dostępna jest w podstawowej wersji Eco z pompą membranowo-tłokową z ręcznym zasysaniem i tłoczeniem. Wyposażenie średnie to linia CCS, zawierająca urządzenia przeznaczone do automatycznego czyszczenia wnętrza opryskiwacza (Continuous Cleaning System), a opcja CCS Pro ma dodatkowo systemy elektroniczne usprawniające pracę opryskiwacza.
– Nieodzownym i bardzo pomocnym elementem dla efektywnej pracy w polu jest belka Boom Control, z systemem odpowiedzialnym za stabilne utrzymywanie belki, nawet podczas pracy z wysoką prędkością. Jest również możliwe sterowanie opryskiem z wykorzystaniem systemu ISOBUS, m.in. w zakresie przełączania dysz rozmieszczonych na belce co 25 cm. Zagęszczenie rozpylaczy pozwala na oprysk z wysokości ok. 30 cm nad łanem, co zwiększa precyzję nanoszenia środków ochrony roślin.
Dla Stanisława Sojkowskiego opryskiwacz ten jest skuteczny z powodu zamontowanego systemu wykrywania różnorodnych niedogodności w pracach polowych.
– Największą innowacją Horscha jest system Boom Sight, w którym przestrzeń przed belką opryskiwacza skanowana jest za pomocą podatkowego czujnika zamontowanego np. na kabinie maszyny. Dzięki temu można wychwycić przeszkody lub ubytki w łanie, które mogłyby uszkodzić belkę lub spowodować jej niewłaściwe działanie.

Facebook Comments Box