Home Artykuły Sposoby zapobiegania stresowi cieplnemu u świń hodowanych na świeżym powietrzu

Sposoby zapobiegania stresowi cieplnemu u świń hodowanych na świeżym powietrzu

0
0

Objawy stresu cieplnego pojawiają się w chwili, gdy temperatura ciała świni przekracza pewien poziom. Ten problem dotyka szczególnie zwierzęta hodowane na świeżym powietrzu. Co więc mogą zrobić hodowcy, aby zapewnić trzodzie odpowiednie warunki?

Pierwsze objawy wskazujące, że świnia cierpi z powodu stresu cieplnego, to przyspieszony oddech, który ma przynieść jej ochłodę, a następnie poszukiwanie okazji do schłodzenia się, tj. tarzanie się w błocie, oddawanie moczu w zagrodzie i kładzenie się na zabrudzonej w ten sposób ziemi.

Jeśli świnia nie jest w stanie sama dostatecznie obniżyć temperatury swojego ciała, dostanie zapaści i w najgorszym wypadku może umrzeć.

Stresowi cieplnemu należy przeciwdziałać, aby zaoszczędzić zwierzętom niepotrzebnego cierpienia oraz nie dopuścić do spadku produkcyjności; świnie narażone na wysokie temperatury wolniej przybierają na wadze (o 50g dziennie), prośność może spaść nawet o 25 procent, a nowonarodzone prosięta mają niższą wagę urodzeniową.

Starajmy się trzymywać zwierzęta w strefie, w której panują neutralne warunki temperaturowe, a dzięki temu:

  • płodność zwierząt będzie się utrzymywać przez cały rok

  • w porze letniej zwierzęta będą pobierały duże ilości paszy i przybierały na wadze

Podstawowe zalecenia:

Świnie hodowane na wolnym powietrzu są szczególnie wrażliwe na ciepło promieniowania i bardzo ważne jest, aby zapewnić im schronienie w cieniu podczas słonecznej pogody. Jest kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka stresu cieplnego u tych zwierząt.

Tarzanie się

Tarzanie się i rycie chłodnej ziemi to dwie podstawowe czynności, które pomagają świniom się ochłodzić dzięki temu, że utrata ciepła następuje przez parowanie z powierzchni skóry. Tarzanie się w błocie jest ważne, ponieważ jego warstwa na ciele może zmniejszać ryzyko poparzeń słonecznych.

Przez większą cześć roku błoto wymaga jedynie minimalnych zabiegów; natomiast w trakcie cieplejszych miesięcy bardzo ważne jest zapobieganie wysychaniu.

 

Błoto

  • Zapewnić taką ilość miejsca, jaka odpowiada podwójnej ilości osobników, które mają z błota korzystać; dzięki temu zwierzęta, które są bardziej uległe, nie będą musiały walczyć o miejsce do tarzania.

  • Wykopać doły z błotem na początku roku, aby być przygotowanym na cieplejsze dni. Warto rozważyć wynajęcie koparki, co pozwoli zaoszczędzić czas i energię.

  • Doły powinny być w większej części wypełnione wodą niż błotem; konsystencja powinna przypominać farbę emulsyjną.

  • W porach suchych lub z niewielką ilością opadów należy codziennie uzupełniać wodę w dołach, aby zapobiegać ich wysychaniu.

  • Nie dopuścić do zastania się wody w dołach, ponieważ taka woda może być źródłem infekcji. Zapewnić osobne źródło czystej wody do picia.

Cień

Oparzenia słoneczne najczęściej zdarzają się w lecie (maj/czerwiec), bo wtedy właśnie świnie po raz pierwszy od zimy są wystawione na działanie silnych promieni słonecznych. Ciężkie oparzenia powodujące powstawanie owrzodzeń skóry mogą powodować poronienie oraz wywoływać ból i dyskomfort, co prowadzi do stresu u zwierząt.

Warstwa błota na skórze zmniejszy ryzyko poparzeń, ale ważną kwestią pozostaje zapewnienia zwierzętom zacienionego miejsca, do którego będą mogły zejść ze słońca. Powinny mieć tam legowiska przygotowane z suchej i czystej słomy, co zachęci je do przebywania w cieniu.

Schronienie

Ważna kwestią jest, aby maciory, które niedawno się oprosiły, zachęcać do pozostawania w swoich budkach w pozycji leżącej, umożliwiając w ten sposób ssanie przez prosięta. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że temperatura wewnątrz takiej budki będzie zawsze wyższa niż na zewnątrz z powodu nagromadzenia ciepła wytwarzanego przez maciorę i jej młode.

  • Zapewnić odpowiednią izolację budek.

  • Wykorzystać główne kierunki wiania wiatru – ustawić budki pod wiatr.

  • Otwierać otwory wentylacyjne w tylnej ścianie budki.

  • Rozważyć pomalowanie budek na biało, dzięki czemu promienie słoneczne będą się odbijać od ich powierzchni.

  • Zapobiegać przeciągom na poziomie gruntu.

Stada hodowlane

Lochy

  • W miarę możliwości obsługiwać lochy wcześnie rano lub wieczorem, gdy jest chłodniej, i zapewnić cień w miejscu ich przebywania.

  • Utrzymywać zwierzęta w czystości, zwłaszcza lochy po tarzaniu się w błocie – sprawdzić, czy są czyste przed rozpoczęciem inseminacji. Zapewnić obsłudze możliwość umycia rąk i/lub rękawice.

Knury

  • Stres cieplny obniża popęd knurów i może powodować zmniejszenie żywotności nasienia w okresie aż do 8 tygodni po ustąpieniu stresu.

  • Zapisywać w kalendarzu dni z panującymi wysokimi temperaturami i pamiętać o sprawdzaniu jakości nasienia w okresie do 8 tygodni po ostatnim wystąpieniu stresu cieplnego lub problemów zdrowotnych.

  • Knury nie są skłonne do wysiłku w warunkach wysokiej temperatury, a zachęcanie ich do tego spowoduje jeszcze większy stres cieplny. Wszystkie czynności należy przeprowadzać wcześnie rano lub wieczorem.

Bardzo istotne jest kontrolowanie temperatury dawek nasienia do sztucznej inseminacji, ponieważ po przegrzaniu stają się bezużyteczne. Należy przechowywać je w izolowanych pojemnikach z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Źródło: http://www.thepigsite.com

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT