Home Artykuły Sprawnie i skutecznie zbiera warzywa liściowe
Sprawnie i skutecznie zbiera warzywa liściowe

Sprawnie i skutecznie zbiera warzywa liściowe

0
0

Samobieżny kombajn Ortomec SVC-5 wykorzystywany jest głównie do zbioru szpinaku, ale przy odpowiednio dużym zagęszczeniu roślin (ok. 60 szt./m2) można nim zbierać również sałaty i warzywa liściowe typu baby leaf.

Autor: Tomasz Kodłubański

Model SVC-5 jaki posiada w swoim wyposażeniu Marek Szukalski z woj. Kujawsko-Pomorskiego wyposażony jest w nóż taśmowy o regulowanej szerokości (może ona wynosić: 140–170 cm, zależnie do szerokości zagonu).

– Istnieje możliwość hydraulicznej regulacji ze stanowiska operatora wysokości cięcia roślin w czasie pracy – mówi właściciel kombajnu. Pod taśmą tnącą umocowany jest przenośnik taśmowy wykonany z tworzywa sztucznego i umocowany na ramie ze stali nierdzewnej. Nad przenośnikiem zamontowane są zraszacze, służące do spłukiwania go wodą, w przypadku zabrudzenia.

Ponadto model SVC-5 ma dmuchawę powietrzną, za pomocą której ze ściętych liści usuwane są zanieczyszczenia (kurz, owady itp.). Z przenośnika taśmowego ścięte liście transportowane są na platformę, na której mogą być pakowane bezpośrednio do sprzedaży lub umieszczane w opakowaniach zbiorczych, w których są przewożone do pakowania.
Platforma maszyny jest zadaszona oraz oświetlona, dzięki czemu możliwa jest również praca po zmroku.
– Kombajn wyposażony jest w czterocylindrowy silnik Diesla o mocy 36,6 kW (49 KM), chłodzony cieczą – dodaje Szukalski. Do sterowania maszyną służy wygodny dżojstik. Zamiast kół jezdnych, Ortomec SVC-5 ma dwie gąsienice o szerokości 25 cm, co umożliwia poruszanie się po bardzo wilgotnej glebie bez ryzyka ugrzęźnięcia maszyny, której masa wynosi 4300 kg.

Dodatkową zaletą jest mniejsze, w porównaniu z tradycyjnymi kołami, ugniatanie gleby. Kombajn wyposażony jest w system natychmiastowego zatrzymania pracy oraz szybkiego jej wznowienia. Ponadto model SVC-5 ma dmuchawę powietrzną, za której pomocą ze ściętych liści usuwane są zanieczyszczenia (np. kurz, owady).

Zdaniem plantatora, którzy wykorzystuje tę maszynę, trwałość pozbiorcza (tzw. shelf-life) sałat zebranych przy jej użyciu jest dłuższa o 4–5 dni, w porównaniu z roślinami zbieranymi ręcznie.

Facebook Comments Box