Home Artykuły Sprawny skup i eksport żywca – większe rynki zbytu

Sprawny skup i eksport żywca – większe rynki zbytu

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

 

 

Zakład mięsny Kryszpol znajduje się w Ignacowie Podleśnym w gminie Parzęczew. Firma powstała w 1990 r. z inicjatywy trzech braci Krysztofiaków: Mirosława, Bogdana i Sławomira.

Ojciec braci Pan Tadeusz Krysztofiak w latach 80-tych przygotowywał kiełbasy i szynki na wesela i inne uroczystości które odbywały się na wsiach wokół Parzęczewa. Po powrocie synów z wojska w roku 1989 postanowili wspólnie założyć firmę która zajmowałaby się ubojem oraz rozbiorem mięsa bydła, świń oraz owiec.

 

Początkowo ubój zwierząt odbywał się na potrzeby rynku lokalnego w budynku pozyskanym z pomieszczeń gospodarczych, odpowiednio przystosowanym i spełniającym odpowiednie warunki sanitarne. W tym czasie firma nie zatrudniała pracowników ponieważ wszystkie czynności związane z działalnością firmy wykonywali sami właściciele. Ówczesny rynek zbytu ograniczał się do jednego, dużego odbiorcy hurtowego oraz kilku miejscowych właścicieli sklepów spożywczych.

Od połowy lat 90-tych do roku 2002, początkowo jako P.H.U. Kryszpol Sp. Cywilna a następnie od 2001 roku Kryszpol Sp. Jawna bracia Krysztofiakowie rozbudowywali firmę oraz dostosowywali ją do wymogów unijnych. W roku 2002 ukończono większość prac związanych z rozbudową ubojni trzody chlewnej i rozpoczęto budowę nowej ubojni bydła zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej.

Firma poczyniła starania o pozyskanie kredytu wspomagającego sfinansowanie tej inwestycji. Od 2001 do 2003 roku zmodernizowano całkowicie park maszynowy, halę ubojową trzody chlewnej, chłodnie oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Gdy Polska wkraczała do Unii firma braci Krysztofiaków była w pełni dostosowana do współpracy z rynkami krajów zachodnich zarówno pod względem prawnym jak i technologicznym. Obecnie w Kryszpolu w ciągu 20 dni w miesiącu ubija się do 1000 sztuk krów, jałówek i byków oraz ok. 4000 sztuk świń. W roku 2016 bracia planują instalację nowej linii ubojowej dla trzody chlewnej której docelowa wydajność ma wynosić 60 sztuk na godzinę co pociągnie za sobą konieczność wzięcia kredytu w wysokości 900 tys. zł.

Innym projektem Krysztofiaków jest budowa całkowicie nowej linii do uboju bydła. Także w tym wypadku nie obejdzie się bez kredytu bankowego który ma wynieść 600 tys. zł z czego bracia dostaną z powrotem 40% tej sumy.

Kryszpol posiada w woj. Łódzkim 33 punkty wolnego skupu w których pracownicy odbierają od hodowców bydło oraz trzodę chlewną. Pracownik firmy zbiera zamówienia od hodowców i następnie następuje ocena klasy mięsności poszczególnych sztuk według których hodowcy mają płacone. Kryszpol skupuje od rolników zarówno żywiec jak i zwierzęta po uboju.

 

Firma jest w Polsce centralnej największym odbiorcą żywca z ok. 5 tys. dostawców rolników indywidualnych z których niektórzy sprzedają po kilka sztuk bydła lub świń natomiast inni związani na dłużej z firmą produkują dla niej po kilkaset sztuk rocznie. Krysztofiakowie zaopatrują zakłady mięsne i masarnie w rejonie na północ i zachód od Łodzi w ćwierci wołowe oraz półtusze wieprzowe. Gotowe elementy po rozbiorze odbierają od nich także sklepy mięsne w Parzęczewie, Aleksandrowie Łódzkim, Łęczycy czy Poddębicach. Taki bezpośredni skup zwierząt od hodowców z pominięciem pośredników-przewoźników powoduje, że firma unika bałaganu związanego z przekazywaniem wszystkich dokumentów które idą wraz ze sprzedażą sztuki bydła przez rolnika przewoźnikowi a następnie ubojni takiej jak Kryszpol.

Taka organizacja skupu pozwala zachować pełen porządek i przejrzystość w dokumentacji która jest następnie przekazywana do Agencji Rynku Rolnego gdzie wszystkie sztuki zakupione przez Kryszpol i wprowadzone do zakładu są właściwie odnotowane. Nad tym by cała rejestracja i odbiór bydła i trzody chlewnej w zakładzie postępował sprawnie i bez zbędnych pomyłek czuwa 2 weterynarzy którzy są obecni od momentu przywozu zwierząt aż do samego uboju.

W roku 2015 Kryszpol również eksportował wołowinę w ćwierciach do Hiszpanii, Włoch, Grecji i na Cypr. Miesięcznie w 2015 roku Kryszpol eksportował 900 zwierząt o przeciętnej wadze 300 kg.

Park transportowy firmy stanowią 8 samochodów do zwożenia żywca oraz 5 do wywozu półtusz i ćwierci wołowych. Bracia planują zakup nowych samochodów ciężarowych w roku 2016.

Kryszpol to również firma zajmująca się transportem żwiru, piasku oraz odśnieżaniem dróg w gminie Parzęczew. Obecnie drogi w gminie odśnieża 5 pługopiaskarek. Bracia Krysztofiakowie mają również małą stadninę 70 koni ras wielkopolskiej i śląskiej. 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT