Home Aktualności Srebrny jubileusz w Białce

Srebrny jubileusz w Białce

0
0

W dniach 6-7 czerwca br. w Stadzie Ogierów w Białce pod Krasnymstawem odbył się jubileuszowy 25. Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi dla rocznych, dwuletnich i trzyletnich ogierów i klaczy wpisanych do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi PASB. Agencję Nieruchomości Rolnych, właściciela stadnin hodujących konie arabskie czystej krwi w Michałowie i Janowie Podlaskim oraz w Stadzie Ogierów w Białce, reprezentował Leszek Świętochowski Prezes ANR, który wręczył zwycięzcom medale.

Tradycyjnie na początku czerwca na terenie Stada Ogierów w Białce odbył się wiosenny pokaz koni arabskich w Polsce. Dla wszystkich hodowców i miłośników koni arabskich stanowi on przedsmak tego, co będą mogli zobaczyć w sierpniu w Janowie Podlaskim na Narodowym Czempionacie Koni Arabskich. Natomiast dla koni jest on zwiastunem przyszłych sukcesów, nie tylko w Janowie, ale także na imprezach międzynarodowych, takich jak Puchar Narodów czy Czempionat Świata.

Do Białki na Czempionat Młodzieży Koni Arabskich co roku przybywają hodowcy i właściciele najlepszych koni arabskich czystej krwi z Polski i zagranicy, a profesjonalnej oceny prezentowanych klaczek i ogierków dokonuje międzynarodowa ekipa sędziów z uprawnieniami ECAHO. Sędziowie tradycyjnie byli pod ogromnym wrażeniem końskiej młodzieży wyhodowanej w polskich państwowych i prywatnych stadninach, co uwidoczniło się w przyznawanych przez nich notach – najwyższa ocena wyniosła 94,67 punktu (na 100 możliwych), a swoją światową klasę ponownie potwierdziły konie z państwowych spółek nadzorowanych przez ANR z Białki, Janowa Podlaskiego i Michałowa, przy czym dwie ostatnie podzieliły tytuły czempionów między siebie.

Tytuł Czempiona Ogierów Rocznych zdobył siwy ogierek Paris (Kahil Al Shaqab – Palmeta/Ecaho) wyhodowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Wiceczempionem w tej kategorii został ciemnogniady El Pais (Kahil Al Shaqab – El Fatha/Entyk) także ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Trzecie miejsce zajął wyhodowany w Stadninie Koni w Michałowie siwy ogierek Kwarc (Equator – Kasjopeja/Eldon),a do czwórki najlepszych ogierów (Top 4) dołączył jeszcze gniady Perkun (Kahil Al Shaqab – Penta/Ecaho) z Janowa Podlaskiego.

Tytuł Czempiona Ogierów Młodszych otrzymał gniady Morion (Kahil Al Shaqab – Mesalina/Ekstern) wyhodowany w Stadninie Koni w Michałowie, który rok temu tryumfował w Białce jako Czempion Ogierów Rocznych. Drugie miejsce wywalczył także gniady Calateon (Vittorio TO – Calatea/Ekstern), dwulatek z prywatnej hodowli Marka Kondrasiuka, a tytuł drugiego wiceczempiona w tej kategorii przypadł także dwulatkowi tej samej maści Pitawal (Kahil Al Shaqab – Pepita/Ekstern) z janowskiej Stadniny, który w ubiegłym roku w Białce zdobył tytuł Wiceczempiona Ogierów Rocznych. Do Top 5 zakwalifikowały się także siwy Eternis (Bint Matis – Eksterna/Ekstern) wyhodowany przez Krzysztofa Goździalskiego i Mohameda Rouimi i kasztanowaty Eurogrant OZ (Ajman Moniscione – Ekspiacja/Emigrant) wyhodowany w Izrealu przez Yitzhaka Drora i Ofera Meiriego, dzierżawiony przez Stado Ogierów w Białce. Drugi z nich rok temu zdobył tytuł Czempiona Ogierów Młodszych, a dwa lata wcześniej – Drugiego Wiceczempiona Ogierów Rocznych.

Tytuł Czempionki Klaczy Rocznych przypadł klaczce ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Bambina (Kahil Al Shaqab – Bellisa/Poganin). Tytuł wiceczempionki powędrował do klaczki Pontia (Equator – Polonica/Ekstern) z michałowskich stajni. Tytuł Drugiej Wiceczempionki zdobyła Empuza (Kahil Al Shaqab – Eulerta/Ganges) ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Do Top 4 dołączyła michałowska klaczka Foggita (El Omari – Foggia/Gazal Al Shaqab). Wszystkie nagrodzone w tej kategorii klaczki są gniade.

Trudny wybór stanął przed sędziami w trakcie Czempionatu Klaczy Młodszych, który okazał się starciem tytanów. Ostatecznie tytuł zdobyła dwuletnia ciemnogniada Al Jazeera (Kahil Al Shaqab – Alhasa/Ganges) ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Wiceczempionką klaczy młodszych została siwa także dwulatka Galerida (Shanghai EA – Galilea/Laheeb) ze Stadniny Koni w Michałowie, ubiegłoroczna tryumfatorka Czempionatu Klaczy Rocznych. Drugą wiceczempionką została siwa trzylatka Wersa(Ekstern – Wasa/WH Justice) z prywatnej stadniny Falborek Arabians. Do Top 5 weszły jeszcze Cedora (Kahil Al Shaqab – Cenoza/Ekstern) z Janowa Podlaskiego iPerforia (Vittorio TO – Perfirka/Gazal Al Shaqab) ze Stada Ogierów w Białce – obie gniade dwulatki.

Na koniec imprezy sędziowie wybrali najlepszego konia pokazu i nagroda Best in Show powędrowała po raz drugi pod rząd do ogierka Morion – w ubiegłym toku zdobył ją jako roczniak. Leszek Świętochowski – Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, wręczył tę najważniejszą nagrodę i złożył gratulacje Jerzemu Białobokowi, prezesowi Stadniny Koni w Michałowie, właścicielowi zjawiskowego ogiera. Morion powtórzył sukces kasztanki Fallada (Monogramm – Fanaberia/Probat), także wyhodowanej w Michałowie, która tytuł ten zdobyła dwukrotnie w latach 1996-97.

Podobnie jak rok temu 7 koni-zdobywców tytułów na tegorocznym Czempionacie w Białce jest potomstwem wybitnego katarskiego ogiera Kahil Al Shaqab – dwukrotnego zdobywcy tytułu Czempiona Świata w Paryżu, najpierw Ogierów Młodszych w 2011 roku, a 3 lata później Ogierów Starszych.

Stado Ogierów w Białce jest częścią spółki Małopolska Hodowla Roślin HBP Sp. z o.o., nad którą nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych, podobnie jak w przypadku Stadniny Koni w Michałowie i Stadniny Koni w Janowie Podlaskim.

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego ANR
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT