Home Aktualności Stosowanie naturalnych stymulatorów w uprawie roślin – plon większy o 40%!
Stosowanie naturalnych stymulatorów w uprawie roślin – plon większy o 40%!

Stosowanie naturalnych stymulatorów w uprawie roślin – plon większy o 40%!

0
0

Urodzajne plony to nadrzędny cel każdej produkcji. Jednak, aby można go osiągnąć potrzebne jest odpowiednie wsparcia, np. w formie naturalnych stymulatorów wzrostu, których korzystny wpływ został udowodniony zarówno w badaniach naukowych, jak i w doświadczeniach prowadzonych w warunkach produkcyjnych. Na rynku obecnie znaleźć można szeroki wachlarz tego typu preparatów, różniących się recepturą, przeznaczeniem, skutecznością. Są to produkty efektywne i jednocześnie wyróżniają się naturalnym, przyjaznym dla środowiska składem. Stosując tego typu środki realne staje się uzyskanie wysokiego, odpornego i zdrowego plonu, który bez wątpienia będzie miał pozytywy wpływ na opłacalność z prowadzonej produkcji.

Naturalne stymulatory wzrostu roślin – czym są i jaki jest ich skład

Hasłem przewodnim nowoczesnego rolnictwa jest „naturalny”. Wynika to w dużej mierze z rosnącej świadomości konsumentów poszukujących naturalnej, zdrowej żywności, nie mającej styczności z chemicznymi preparatami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wątpliwości co do rolnictwa intensywnego budzi również problem uodporniania się chwastów. Nie ulega wątpliwości, że wykorzystywane przez rzeszę rolników agrochemikalia wywierają wpływ nie tylko na roślinę uprawną, ale również na chwasty, które stają się niewrażliwe na stosowane preparaty. Stanowi to ogromne utrudnienie dla rolników prowadzących produkcję polową. Konsekwencją tego jest nie tylko pogorszenie jakości uzyskiwanego plonu roślin uprawnych, ale również zmniejszenie rentowności prowadzonej produkcji.

W związku z powyższym przedmiotem wielu badań naukowych jest poszukiwanie nowych rozwiązań skutecznie wspierających rolników specjalizujących się w uprawie roślin. Konsekwencją prowadzonych obserwacji jest rosnąca popularność stymulatorów wzrostu bogatych w substancje odżywcze, wytwarzanych z naturalnych produktów, takich jak humus torfowy, czy też algi morskie. Coraz częściej wspomagają lub wypierają one preparaty powszechnie stosowane w rolnictwie intensywnym. Wynika to z efektów ich działania. Otóż naturalne organiczne stymulatory wzrostu wzbogacone w mikro- i makroelementy, zaaplikowane w odpowiedni sposób:

  • wspomagają naturalne procesy życiowe roślin,
  • wpływają na poprawę różnego rodzaju procesów zachodzących w roślinie uprawnej,
  • polepszają transport cennych składników z podłoża do rośliny,
  • są całkowicie bezpieczne dla środowiska i dla konsumentów,
  • pozwalają wydobyć potencjał rośliny tkwiący w niej samej.

Stymulatory wzrostu mają wszechstronne zastosowanie. Dają doskonałe efekty zarówno w przypadku uprawy zbóż, jak też warzyw (np. burak, marchew, rzepa); nadają się również do stymulacji drzew owocowych (m.in. jabłoni, wiśni, gruszy); sprawdzają się w czasie upraw polowych, jak i pod osłonami.

Wyższy, odporniejszy i zdrowszy plon

Zadaniem stymulatorów wzrostu jest uczestnictwo w regulacji procesów życiowych rośliny. Naukowo udowodniono, że stymulatory skutecznie intensyfikują procesy życiowe roślin na każdym z poziomów organizacji biologicznej. Ich działanie odczuwa każdy organ, tkanka, komórka, wpływają na procesy fizjologiczne i biochemiczne, oraz zmiany na poziomie molekularnym dotyczące ekspresji genów.

Stymulatory wspomagają wytwarzanie w komórkach roślinnych energii potrzebnej do zachodzących w nich przemian chemicznych. Zaangażowane są w proces fotosyntezy, intensyfikują pobieranie i transport wody oraz składników pokarmowych. Efektem tej wzmożonej aktywności jest nie tylko lepsze pobieranie składników pokarmowych, ale również szybsze ich przetwarzanie. Oddziałuje to na wytwarzanie przez rośliny większej masy zielonej, oraz stymuluje je do lepszego plonowania. Niektóre ze stosowanych obecnie preparatów stymulujących wzrost roślin są w stanie zwiększyć plon nawet o 40%. 

Na szczególną uwagę w kwestii stymulacji wzrostu zasługują preparaty bogate w kwasy humusowe, które:

  • powodują skuteczniejszy transfer związków mineralnych do miejsc aktywnych metabolicznie,
  • zwiększają przyswajalność fosforu, magnezu, żelaza, cynku,
  • stymulują procesy syntezy chlorofilu, cukrów, aminokwasów,
  • zmniejszają dostępność substancji toksycznych z gleby.

Ważnym aspektem stymulatorów wzrostu będących źródłem kwasów humusowych jest silne oddziaływanie na rozwój korzeni. Intensyfikują one bowiem rozwój włośników korzeniowych, przez co ułatwiają sprawniejsze pobieranie składników pokarmowych z gleby. Co więcej, poprawiają one jakość plonu – zwiększają plon handlowy i wartość odżywczą owoców i warzyw.

Niezastąpiony sposób na stres u roślin

Pozytywny wpływ stymulatorów wzrostu roślin jest szczególnie znaczący, w momencie gdy na rośliny oddziaływają czynniki stresogenne. Uprawy w stosunku, do których zastosowano stymulatory wzrostu wykazują mniejszą podatność na stresy spowodowane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak susza, mróz. Jest to niezwykle istotna właściwość biorąc pod uwagę fakt, że te tego typu stres nie tylko obniża odporność rośliny, czyniąc ją podatną na infekcje patogenów i atak szkodników, ale w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci organizmu.

Preparaty zakwalifikowane do grupy naturalnych stymulatorów wzrostu roślin podawane w odpowiednim momencie indukują systemowo działanie mechanizmów obronnych, podwyższają poziomu naturalnie występującej u roślin tolerancji na dany czynnik. Znacząco zwiększają one siły witalne uprawianej roślinności, pozwalają jej łatwiej i szybciej uporać się ze stresem lub nawet nie dopuścić do jego wystąpienia. Stymulatory gwarantują sprawną regenerację uszkodzeń oraz dalszy prawidłowy wzrost i rozwój roślin po ustąpieniu konkretnych czynników stresowych. 

Pozytywne skutki stosowania stymulatorów roślin obserwowane są szczególnie w okresie zmiennych warunków pogodowych, które mają miejsce zarówno na przedwiośniu, jak i wczesną wiosną. W tym okresie ma miejsce również nasilenie zagrożeń ze strony patogenów i szkodników, co stanowi kolejny czynnik stresogenny dla roślin. Stosowanie naturalnych stymulatorów uodparnia również roślinę na stres po zastosowaniu pestycydów oraz innych środków chemicznych, i tym samym stanowi gwarancję stabilnego i pewnego plon.

Opłacalność stosowania naturalnych stymulatorów wzrostu roślin

Opłacalność uprawy roślin, drzew owocowych zależy od wielkości uzyskiwanych plonów, poziomu cen oraz środków produkcji. Z przeprowadzanych do tej pory obserwacji jasno wynika, że stosowanie naturalnych stymulatorów wzrostu roślin korzystnie wpływa na wzrost plonów, co rzutuje na wyższą rentowność produkcji. Stosując tego rodzaju preparaty niweluje się negatywny wpływ stresorów biotycznych, co oznacza zmniejszenie wydatków na środki ochrony roślin. Ponadto wykorzystując stymulatory wzrostu bogate w naturalne składniki, wpływa się korzystnie nie tylko na wzrost plonu, ale także poprawia się jakość nasion, co może przełożyć się na wyższą cenę ich zbytu. Co istotne, wykorzystując tego rodzaju osiągnięcia postępu technologicznego można ograniczyć negatywny wpływ środków chemicznych na środowisko naturalne zachowując równocześnie wysoką ekonomiczną efektywność produkcji.

Podsumowując, naturalne stymulatory wzrostu, z którymi rolnicy wiążą ogromne nadzieje, mają szanse stać się przyszłością nowoczesnego rolnictwa. Efekty ich działania są zauważalne i doceniane przez konsumentów, i co równie ważne korzystnie wpływają na rentowność prowadzonej produkcji roślinnej.

Rekomendujemy naturalne stymulatory wzrostu GumiSil.

GumiSil to linia wysokowydajnych, organiczno-mineralnych stymulatorów wzrostu roślin, bogatych w substancje odżywcze, wytworzonych z naturalnego torfu metodami zapewniającymi długotrwałą stabilność ich parametrów, które polepszają i zmieniają fizyczną oraz chemiczną strukturę roślin.

Na wszelkie dodatkowe pytania odpowie Pan Adam Smoczyński, przedstawiciel firmy GumiSil.
+48 533 332 236
biuro@gumisil-land.pl

 

Facebook Comments Box