Home Aktualności Sukces Targów AGROTECH

Sukces Targów AGROTECH

0
0

W dniach 27-29 marca br. w Kielcach odbyły się XXI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XV Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To zdecydowanie największe targi rolnicze w halach w Polsce i najważniejsze wydarzenie w środowisku rolniczym.

 

W ciągu 3 dni ponad 700 wystawców z kilkunastu krajów, na 60 tysiącach metrów kwadratowych zaprezentowało nowoczesny sprzęt niezbędny w każdym gospodarstwie rolnym. Z ich ofertą zapoznało się ponad 60 tysięcy zwiedzających, którzy korzystali także z fachowych porad konsultantów najważniejszych branżowych instytucji, w tym Agencji Nieruchomości Rolnych.

Podczas konferencji prasowej Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaapelował do rolników o jak najszybsze składanie wniosków o płatności obszarowe. Stwierdził ponadto, że jeszcze przed 1 maja 2016 roku, kiedy to przestaną obowiązywać dotychczasowe ograniczenia w nabywaniu ziemi rolnej przez cudzoziemców, powinny wejść w życie przepisy pozwalające na łatwiejszy zakup tej ziemi przez rolników indywidualnych.

Minister Marek Sawicki, wraz z prezesami ARiMR, ARR oraz Leszkiem Świętochowskim, Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych wręczył nagrody laureatom 33 finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.

Tradycyjnie podczas Targów AGROTECH odbyło się wiele konferencji i seminariów skierowanych do środowisk rolniczych. W tym roku zostały one zdominowane przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na najbliższe lata. M. in. Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała konferencję na temat „PROW 2014-2020 i płatności bezpośrednie, jako szansa na rozwój polskiego rolnictwa”. Jak poinformowano podczas spotkania, szacuje się, że beneficjentów PROW będzie około jednego miliona. Podczas konferencji poinformowano rolników, że w tym roku Komisja Europejska wyjątkowo zaproponowała możliwość wydłużenia składania wniosków o płatności bezpośrednie aż o miesiąc. Czyli można je składać od 15 marca do 15 czerwca, a maksymalnie do 10 lipca z redukcją, wynoszącą 1 procent za każdy dzień opóźnienia – mówił podczas spotkania Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Z kolei na stoisku ANR rolnicy szczególnie interesowali się zakupem gruntów rolnych z rozłożeniem płatności na nisko oprocentowane raty oraz możliwością przedłużania dzierżaw. Swoją bardzo atrakcyjną ofertę zaprezentowało podczas targów 8 spółek roślinnych nadzorowanych przez Agencję. Na przednówku dużym zainteresowaniem zwiedzających rolników cieszyły się nasiona zbóż, sadzeniaki ziemniaka, ale również nasiona warzyw i kwiatów.

Wśród targowych ciekawostek znalazła się między innymi premiera nowego Ursusa, czyli powrót legendy. Natomiast na stoisku CASE IH można było zobaczyć z kolei ciągnik Magnum 380 CVX z prestiżowym tytułem Tractor of The Year 2015.

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego ANR
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT