Światowy Dzień Żywności
Nawet 2 mln ton żywności rocznie marnuje się w polskich domach. To smutne wnioski płynące z raportu “Nie marnuj jedzenia 2015”, które przy okazji Światowego Dnia Żywności opublikowała Federacja Polskich Banków Żywności (FPBŻ).

Fot. Minister Marek Sawicki podczas konferencji prasowej
– W krajach wysokorozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy państwa Unii Europejskiej, na śmietnik trafia około 30 proc. zakupionej żywności Gdyby wyeliminować straty i marnotrawstwo, można by wyżywić na świecie nawet 1 mld głodujących ludzi – powiedział obecny na prezentacji raportu minister rolnictwa Marek Sawicki.
Minister Sawicki zwrócił uwagę, że wobec rosnących potrzeb żywnościowych świata kwestia racjonalnego wykorzystania już wyprodukowanej żywności będzie priorytetowa.
– To co mnie najbardziej smuci, gdy czytam ten, raport, to fakt, że najwięcej marnujemy warzyw, a więc towaru najbardziej wartościowego – podsumował Marek Sawicki.
Minister przypomniał, że Polska od lat realizuje unijne programy wspierania najuboższych w żywność, a także organizowane przez Agencję Rynku Rolnego akcje: “Owoce i warzywa w szkole” oraz “Mleko w szkole”.
Źródło: MRiRW