Home Artykuły Syngenta zorganizowała pokaz uprawy pasowej pod Golubiem-Dobrzyniem
Syngenta zorganizowała pokaz uprawy pasowej pod Golubiem-Dobrzyniem

Syngenta zorganizowała pokaz uprawy pasowej pod Golubiem-Dobrzyniem

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

6 września 2016 r. w gospodarstwie rolnym Macieja Czajkowskiego, gospodarującego koło Golubia Dobrzynia w miejscowości Sokołowo w województwie kujawsko-pomorskim firma Syngenta przy współudziale gospodarza zorganizowała polowy pokaz uprawy bez orkowej oraz maszynowego zbioru buraka cukrowego.

Spotkanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej przedstawiciele firmy Syngenta przedstawili nowe odmiany buraka cukrowego, kukurydzy oraz środków ochrony roślin jakie firma proponuje rolnikom.

Na spotkaniu zaprezentowano nowości odmianowe buraka cukrowego: odmiany o dużej sile plonowania Amesa i Contenta odporne na rizomanię, chwościk oraz z dużą tolerancją na brunatną plamistość liści i mączniak prawdziwy. Obydwie odmiany są także odporne na różnorodne szkodniki atakujące buraki i długotrwałą suszę. Syngenta oferuje plantatorom kukurydzy w roku 2016 także nowe odmiany kukurydzy : Talisman, Rotango, Fenomen, Nordicstar czy Fanatic, wszystkie o znakomitej jakości ziarna. Zdaniem specjalistów z Syngenty dodatkowo odmiany Rotango i Fenomen mają bardzo dobrą przydatność do produkcji bioetanolu, a odmiana Fanatic do wykorzystania przy produkcji biogazu. Do walki z chorobami grzybowymi kukurydzy Syngenta oferuje fungicydy Quilt Xcel, który użyty w fazie kwitnienia wraz ze zwalczaniem omacnicy prosowianki niszczy grzyby z rodzaju Fusarium często atakując kolby kukurydzy.

Druga część spotkania to pokaz pracy kombajnu do zbiorów buraka cukrowego Grimme Maxtron 620, który ma regulację nacisku EHR za pomocą 7 kół kopiujących, wysokowydajny rozdrabniacz liści, wyorywacze kołowe z bocznym wychyleniem i serię noży ogławiających z automatycznym ustawieniem wielkości kąta cięcia, a także pokaz pracy agregatów do uprawy pasowej za pomocą których można siać buraki, rzepak, fasolę, kukurydzę, pszenicę oraz groch.

Jak wyjaśnił produkujący agregaty Maciej Czajkowski zarówno przy uprawie tradycyjnej jak i strip till można uzyskać około 12,5 tony buraka z ha jednak podstawowa różnica polega na tym, że przy tradycyjne uprawie orkowej zużycie oleju napędowego na 1 ha wynosi 62 litry podczas gdy w uprawie pasowej ok. 30 l/ha. Mniejsze są także koszty pracy – w orkowej 2,7 godz./ha, a w pasowej 1,4 godz./ha, dodatkowo dziki niechętnie żerują na takich polach, wolą te zaorane.

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT