Home Artykuły Szeroko rozpostarte skrzydła opryskiwacza Amazone
Szeroko rozpostarte skrzydła opryskiwacza Amazone

Szeroko rozpostarte skrzydła opryskiwacza Amazone

0
0

Niemiecka firma Amazone jest liderem na rynku europejskim oraz światowym w produkcji i sprzedaży opryskiwaczy polowych. Firma z Hasbergen Gaste produkuje maszyny rolnicze tego typu od lat powojennych, przy czym produkcja idzie w parze ze stałym rozwojem technologicznym oraz licznymi innowacjami jakie Amazone oferuje rolnikom.

Bardzo popularne i często wykorzystywane zwłaszcza w większych kilkuset hektarowych gospodarstwach produkcyjnych są maszyny serii UX, występujące w wersjach Special i Super.  Odrębność wersji  Special i Super  polega na  wydajności zastosowanych pomp pomp.  UX Special  pracuje z normalną pompą,  UX Super mają na stanie podwójne pompy o poborze cieczy 430 lub 530 l/min, co oznacza  znacznie większą możliwość jej dostosowania w zbiornikach o praktycznie wszystkich wielkościach. 

Opryskiwacze oznaczone w ten sposób mają belki polowe Super S oraz Super L. Do często wykorzystywanych przez polskich rolników należy maszyna UX 5200 Super.

– Maszyna wydaje się potężna i dosyć ciężka, ale to tylko pozory ponieważ masa własna maszyny (3200 kg) jest dosyć niska – mówi rolnik Zenon Myszyniecki. Ta niższa masa powoduje, że maszyna jest zwrotna i nie zapada się w ziemię, również dzięki wysokim kołom o sporej średnicy wyposażonym w odpowiednie ogumienie. Poza tym, z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ma wyśmienitą amortyzację i jest dosyć stabilna. Na doskonałą stabilność maszyny ma wpływ również nisko położony punkt ciężkości.

Stabilność opryskiwacza można także odczuć w czasie intensywnych prac polowych oraz przy nawrotach na polu.

–  Gdy wyłączę opryskiwacz przy nawrocie maszyny, system auto-lift powoduje, że belka polowa unosi  się automatycznie – opisuje działanie opryskiwacza rolnik. Następnie gdy rozpoczynam pracę i ponownie włączę opryskiwacz, belka polowa znów osiąga wysokość roboczą. W ten sposób mam pewność, że belka polowa jest bezpieczna i nie grozi jej żadna awaria.

Przy intensywnej pracy w polu kluczowy jest brak dodatkowych niekorzystnych drgań belki polowej.

– Gdy jadę z trochę większą prędkością, to maszyna jest na tyle stabilna, że może wykonywać pracę ponieważ belka wykonuje znikomą ilość drgań lub ruchów poprzecznych, które utrudniają wykonywanie skutecznych zabiegów na polu. Ramiona belki polowej rozkładają się sprawnie i dosyć szybko, co przyczynia się do skrócenia czasu rozruchu i przygotowania maszyny do pracy w polu – dodaje rolnik.

Opryskiwacz UX 5200 Super posiada zbiornik o pojemności 5600 litrów.

– Taka pojemność zbiornika umożliwia skuteczną pracę przy szerokości roboczej nawet do 40 metrów przez dłuższy okres czasu. Optymalna jest także wysokość oprysku od 0,50 do 2,50 m (z ogumieniem Ø 1835 mm) – twierdzi Zenon Myszyniecki.

W podsumowaniu trzeba dodać, że opryskiwacz UX 5200 Super znakomicie współpracuje z ciągnikami typu Claas 650 Arion, Fendt 922 czy Massey Ferguson 5745.

Autor:  Tomasz Kodłubański

Facebook Comments