Home Aktualności Udane targi Ferma 2016 w Łodzi

Udane targi Ferma 2016 w Łodzi

0
0

Tomasz Kodłubański

 

Targi Ferma Bydła, Ferma Świń i Drobiu stały się bardzo znaczącym wydarzeniem wśród polskich imprez targowych poświęconych szeroko pojętej branży hodowlanej. Popularność imprezy potwierdziła obecność podczas trzech dni 19, 20 i 21 lutego w łódzkich halach Expo ponad 30.000 gości oraz 300 wystawców targowych.

Podczas obecnej edycji tej imprezy wystawcy z kraju i zagranicy przedstawili nowe rozwiązania w zakresie genetyki, nowatorskie systemy zadawania pasz, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, ciekawe wyposażenie budynków inwentarskich (również ich projekty i budowę), maszyny do zbioru i konserwacji pasz, oraz bogatą ofertę ciągników.

Jednak Ferma to również konferencje naukowo-techniczne, gdzie wygłoszone zostały liczne referaty przez znanych naukowców i praktyków takich jak: prof. Z. Kowalski, prof. Z. Pejsak, prof. J. Twardoń, czy dr  Z. Lach.

W tym roku szczególnie mocne wrażenie pozostawiły debaty – poruszające tematy kluczowe dla każdego hodowcy. Pierwsza z nich to: „ Okiełznać chwiejny rynek mleka – jak zarządzać produkcją mleka ‘’. Druga: „Tucz kontraktowy, czy pomoże w odbudowie produkcji świń w Polsce? Trzecia, na którą zaproszony został Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „Wspólna Polityka Rolna – rolnictwo dziś i jutro’’ i wreszcie „Polska wołowina – perspektywy rozwoju“.

Tematyka spotkań dla branży hodowlanej dotykała problemu słabej opłacalności produkcji w kraju oraz m.in. braku rozpoznawalności marek polskich produktów mięsnych oraz mlecznych na rynku międzynarodowym oraz znaczenia praktycznej wiedzy marketingowej polskich firm produkujących sprzęt niezbędny w rolnictwie oraz artykuły żywnościowe, z których słynie Polska jako jeden z większych eksporterów. W wydarzeniach tych brała udział także kadra menedżerska firm rolniczych oraz wielu producentów rolnych, dla których tematyka poruszana podczas dyskusji ma wielkie znaczenie w codziennym funkcjonowaniu w gospodarstwie.

Także hodowcy drobiu mieli w czym wybierać. W tym roku program obok tradycyjnego Forum Drobiarskiego odbywającego się w piątek pod patronatem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, firma Tecsisel przedstawił w sobotę nowatorski system kontroli i wyposażenia kurników.

Tradycją Fermy stał się, co roku budzący wielkie zainteresowanie i emocje, konkurs dla zwiedzających, w którym przybyli do EXPO hodowcy mieli szansę każdego dnia wygrać laptopy i tablety fundowane przez Organizatora oraz niespodzianki przygotowane przez Wystawców.

Podczas targów była możliwość spróbowania doskonałych polskich serów oraz wędlin na specjalnie w tym celu przygotowanych stoiskach degustacyjnych wspieranych przez Fundusze Promocji Mleka i Wieprzowiny.

Przyznawane rokrocznie złote medale na Targach FERMA 2016 otrzymali m.in: firma Jotafan Andrzej Zagórski za nowoczesny sterownik mikroklimatu Virgo, Wytwórnia Pasz „Lira” Sp. z o.o. za MPU o-MEGA L specjalistyczny dodatek do pasz dla loch, firma Jorgensen Cleantech, która zaprezentowała generator koncentratu Neuthox do eliminacji patogenów z wody pitnej, firma Dramiński S.A. za ultrasonograf do natychmiastowego wykrywania ciąży u zwierząt hodowlanych Sonofarm mini oraz Przedsiębiorstwo Arkop Sp. z o.o. za premiks paszowy AminoSelstar dla różnych gatunków zwierząt zawierający selen organiczny.

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT