Home Aktualności Ukraiński drób pojedzie do Chin
Ukraiński drób pojedzie do Chin

Ukraiński drób pojedzie do Chin

0
0

Ukraiński Wiceminister Gospodarki ogłosił, że trwają negocjacje z chińskimi urzędnikami w sprawie otwarcia rynku Chin na eksport drobiu z Ukrainy – donosi agencja prasowa Bloomberg. Optymistyczny  scenariusz zakłada, że do końca roku zostanie osiągnięte porozumienie z Chińczykami.  Administracja chińska wydała już zezwolenia na eksport ukraińskiej wołowiny.

Firma MHP – lider produkcji drobiu na Ukrainie, wyraziła zadowolenie z możliwości otwarcia Chin na ukraiński drób. Komentarza w tej sprawie dla Bloomberga udzielił Jurij Kosyuk – prezes MHP. Stwierdził, że owszem istnieje potencjalnie wyższy popyt w Chinach na mięso drobiowe, z uwagi na fakt, że wirus ASF zdziesiątkował stada świń, a ceny wieprzowiny osiągają rekordowe poziomy. Firma MHP może być jedną z tych, która skorzysta na niedoborze mięsa w Państwie Środka. Z drugiej jednak strony, Kosyuk zaznaczył, że: „Dziś Chiny mają deficyt. Jutro będą samowystarczalne. Nie skoncentrujemy swoich dostaw tylko na jednym rynku”.

Ukraiński eksport drobiu w 2019 roku ma zwiększyć się do około 350 tys. ton. Daje to Ukrainie siódmą pozycję w rankingu największych światowych eksporterów. Dla porównania, Stany Zjednoczone i Brazylia wysyłają ponad 3 mln ton mięsa drobiowego. Produkcja przedsiębiorstwa MHP w 2018 roku osiągnęła wartość 617 tys. ton. Drób sprzedawany był głównie w Unii Europejskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.  Według przedstawiciela MHP,  Azja nie jest głównym kierunkiem zainteresowania z uwagi na odległość.

W wypowiedziach Prezesa MHP, obok oceny sytuacji rynkowej w Azji, pojawiły się informacje istotne z punktu widzenia przyszłych interesów europejskich producentów i eksporterów drobiu. Kosyuk zakomunikował, że w tym roku ukraiński potentat  MHP zakupił  aktywa drobiarskie na Słowenii – ale na tym nie poprzestanie – planuje nabycie kolejnych producentów lub przetwórców w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Źródło: https://kipdip.org.pl

Facebook Comments