Home Artykuły Urozmaicanie warunków bytowania świń w fazie wzrostu

Urozmaicanie warunków bytowania świń w fazie wzrostu

0
0

Uczestnicy seminarium Centralia Swine Research Update 2015 mieli okazję zapoznać się z wynikami eksperymentu przeprowadzonego z udziałem hodowców z prowincji Ontario, polegającego na zastosowaniu dwóch rodzajów zabawek przyciągających uwagę prosiąt i świń w fazie wzrostu.

 

Urozmaicanie warunków bytowania jest elementem dbania o dobrostan świń. Zgodnie z wymaganiami Kanadyjskiego Kodeksu Postępowania i Opieki nad Trzodą Chlewną (ang. Canadian Code of Practice for the Care and Handling of Pigs) z 2014 r. hodowcy mają obowiązek zapewniać zwierzętom przedmioty, które urozmaicą ich otoczenie. Niektórzy producenci trzody chlewnej z Ontario wprowadzają do otoczenia zwierząt w fazie wzrostu takie przedmioty jak opony, kule do kręgli, wiszące łańcuchy. Tego rodzaju rozrywki nie przykuwają jednak uwagi świń na dłużej.

W trakcie badania terenowego opisanego przez Heather Neureuther z Instytutu Weterynarii na Uniwersystecie Guelph oraz Tima Blackwella z OMAFRA (ang. Ontario Ministry of Agriculture, Food and Rural Affairs – ministerstwo rolnictwa, żywienia i rozwoju wsi dla prowincji Ontario) w 11 przemysłowych hodowlach trzody chlewnej zastosowano dwa przedmioty służące urozmaiceniu warunków bytowania i porównano je pod kątem trwałości, konieczności przeprowadzania prac konserwacyjnych oraz zdolności do utrzymywania zainteresowania zwierząt.

Pierwsze urządzenie działało na zasadzie huśtawki równoważnej (ang. teeter totter, TT). Zabawka została zamontowana na przepierzeniu między kojcami, na jej końcach przytwierdzono różne przedmioty, które zwisały z ramion huśtawki do sąsiednich kojców. Drugie urządzenie (TS) zostało podwieszone pod sufitem, z jego środka odchodziły trzy plastikowe ramiona, na których zostały zawieszone różne elementy. Połowa z tych elementów została wyposażona w dzwoneczki, aby sprawdzić, czy dźwięk wzbudza większe zainteresowanie świń zabawką. W trakcie badania sprawdzono także kombinacje tych dwóch typów zabawek: TS i TS z dzwoneczkami, TT i TT z dzwoneczkami.

Każda z 11 hodowli otrzymała po dwie sztuki zabawek każdego rodzaju (łącznie osiem zabawek dla każdej hodowli), które zostały zamontowane w jednym z pomieszczeń: kojce dla prosiąt, dla zwierząt po odsadzeniu do końca tuczu i/lub w kojcach zwierząt osiągających dojrzałość ubojową. Hodowcy notowali liczbę świń bawiących się daną zabawką, obserwacja trwała przez ok. 1 minutę codziennie rano i popołudniu przez cztery miesiące.

Badanie wykazało, że zabawki obu rodzajów budziły i utrzymywały zainteresowanie świń, natomiast procentowo więcej zwierząt bawiło się TS, która jednak wymagała większych zabiegów konserwacyjnych niż TT.

Autorzy badania przypuszczają, że większe zainteresowanie zabawką TS wynikało z tego, że była dostępna ze wszystkich stron, dzięki czemu więcej świń mogło się nią bawić jednocześnie w przeciwieństwie do TT, która wymagała montażu na przepierzeniu. Z drugiej strony z powodu swojej popularności TS wymagała większych zabiegów konserwacyjnych, ponieważ zwierzęta z tuczu końcowego całkowicie obgryzały plastikowe ramiona zabawki i nie przestawały się nią bawić nawet wtedy, gdy nie było już ani jednego ramienia.

Wydawanie dźwięku przez zabawki nie miało wpływu na ilość świń, które się nimi bawiły.

Zainteresowanie świń rosło za każdym razem, gdy zmieniano zabawkę w ich otoczeniu. Przykładowo, wymiana plastikowych ramion TS wywoływała natychmiastową interakcję zwierząt. W ramach badania w czterech hodowlach odznaczano, które świnie bawią się zabawkami i wykazano, że wszystkie zwierzęta w zagrodzie spędziły czas na zabawie w trakcie trwania badania.

Po zakończeniu badania poproszono hodowców o wyrażenie swojej opinii – dziewięciu na 10 hodowców, którzy wypełnili kwestionariusz stwierdziło, że wprowadziliby te zabawki do swoich hodowli, aby spełnić warunki Kodeksu Postępowania.

Wyniki badania mogą posłużyć praktykom jako źródło informacji podczas projektowania przedmiotów urozmaicających bytowanie trzody chlewnej. Prawny wymóg nakładający na hodowców obowiązek zapewnienia tego rodzaju przedmiotów we wszystkich zagrodach może być dla nich nieco trudny do spełnienia a to badanie pokazało, że istnieją dwie niedrogie i trwałe zabawki, które są zajmujące dla zwierząt.

Literatura

Neureuther H. and T. Blackwell. 2015. Environmental enrichment for growing swine. Proceedings of 34th Annual Centralia Swine Research Update. 28. stycznia 2015. I17.

Źródło: http://thepigsite.com

 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT