Home Artykuły Valtra – ciągnik zdalnie sterowany
Valtra – ciągnik zdalnie sterowany

Valtra – ciągnik zdalnie sterowany

0
0

Od pewnego czasu jest głośno o technologii 5G, czyli piątej, znacznie szybszej generacji sieci telefonii komórkowej, zwłaszcza gdy niedawno weszła ona do komercyjnego użytkowania w Polsce. Jak się okazuje, jej zastosowania mogą być całkiem zaskakujące i bezpośrednio dotyczyć rolnictwa. Fiński producent traktorów, Valtra, który wsławił się już niejednym nowatorskim rozwiązaniem, zaprezentował zdalne sterowanie ciągnikiem na dużą odległość właśnie za pomocą tej sieci.

Innowacyjny projekt Valtry powstał we współpracy z fińskim przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Elisa, uważanym za pioniera technologii 5G. Ciągnik (producent nie podał, jaki był to model) został zaprezentowany w marcu podczas otwarcia nowego salonu Elisy w Helsinkach. O różnych pomysłach na traktory autonomiczne czy zdalnie sterowane słychać od lat, także w przypadku samej Valtry, która już wcześniej wykorzystywała technologię 3G do swojego systemu telemetrii Valtra Connect. Tu jednak wkracza całkowicie nowa jakość. Traktorzysta prowadzący ciągnik nie tylko nie musi siedzieć w kabinie – nie jest również konieczna jego obecność w zasięgu wzroku, co dotychczas było warunkiem koniecznym dla zdalnego sterowania pojazdem. Może on przebywać nawet setki kilometrów dalej.

W ciągniku wbudowano modem 5G, zaś na dachu kabiny znajduje się kamera 360°. Sterujący na odległość operator może widzieć obraz z tej kamery w okularach wirtualnej rzeczywistości, a posługuje się podłokietnikiem i wyświetlaczem podobnym do tych w kabinie. Podczas wspomnianego pokazu operator znajdował się w Helsinkach, zaś sterowany przezeń pojazd w Raisio koło Turku – dzieliło ich ok. 170 km. Mimo to, dzięki wspomnianym okularom, zdalny traktorzysta czuł się tak, jakby znajdował się w kabinie, gdyż obracając głowę widział w wysokiej rozdzielczości otoczenie ciągnika.

Ciągniki zdalnie sterowane mogą znaleźć zastosowanie np. w miejscach, które mogłyby być niebezpieczne dla traktorzysty. Valtra spodziewa się, że w kolejnej dekadzie staną się one powszechnym narzędziem pracy w rolnictwie.

Autor: Jolanta Piaseczna

Zdjęcie otrzymane dzięki uprzejmości AGCO Sp. z o.o.

Facebook Comments