Home Artykuły Walewice to także bydło mięsne

Walewice to także bydło mięsne

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

 

Gospodarstwo rolne Stadniny Koni Walewice jest spółką ze 100% udziałem Skarbu Państwa, podlegającą pod centralę Agencji Nieruchomości Rolnych. Całkowita powierzchnia to: 2589 ha, w tym 1,778 ha gruntów rolnych oraz 500 ha łąk i pastwisk. Całe gospodarstwo składa się z dwóch zakładów produkcyjnych: Walewice – Psary oraz Goślub – Ktery. Na terenie miejscowości Psary gospodarstwo posiada stawy rybne na obszarze 540 ha, w których hodowane są karpie.

Przed rokiem 2007 produkcja zwierzęca odbywała się dwutorowo: użytkowano 240 krów rasy PHF oraz 2 tys. sztuk świń polskiej rasy zwisłouchej.

Jednak brak możliwości modernizacji produkcji mleka oraz duże koszty utrzymania sprawiły, że w 2007 kierownictwo gospodarstwa postanowiło wprowadzić nowy kierunek, hodowlę bydła mięsnego.

– Pierwszego importu krów rasy limousine dokonano w styczniu 2007 roku- opowiada Tomasz Stolarczyk z gospodarstwa w Walewicach. Sprowadzono z Bretanii 44 sztuki jałówek tej rasy. Były to odsadki w wieku 10-12 miesięcy. Rok później nastąpił kolejny import, tym razem była to partia 19 sztuk. W maju 2009 zakupiono buhaja rozpłodowego o wadze 580 kg ale już z polskiej hodowli. Po kilku miesiącach dokonano pierwszych kryć krów rasy limousine.

 

Dzisiaj krowy w Goślubiu trzymane są w dużych oborach wolnostanowiskowych na około 300 krów, które zostały dostosowane pod potrzeby bydła mięsnego z budynków używanych uprzednio jako stodoły oraz chlewnie.

Latem młode sztuki żywione są na pastwisku zielonką, do tego dostają po ok. 2 kg paszy treściwej natomiast. W okresie jesienno-zimowym otrzymują siano, słomę oraz po 5 kg sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy wraz z dodatkami mineralnymi. Poza tym mają dostęp do lizawek solnych.

 

Gospodarstwo w Walewicach sprzedało od 2007 roku 80 byków, których przeciętna waga wynosiła ok. 460 kg- chwali się Stolarczyk. W samym 2015 roku sprzedano 3 buhajki własnego chowu, jednego do Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Łowiczu a drugiego do punktu kopulacyjnego. Przyrosty dzienne jakie uzyskuje gospodarstwo w Walewicach wynoszą: do 220 dnia życia ok. 950 gramów i po 220 dniu życia 1200 gramów.

Jałówki sprzedawane są na jesieni, gdy uzyskają wagę ok. 380 kg lub w kwietniu gdy przyrost dzienny 1200 gr gwarantuje wagę ok. 600-650 kg. Jałówki hodowlane nie są sprzedawane gdyż dąży się do dalszego powiększenia stada podstawowego.

 

Obecnie miesięczny przychód całego gospodarstwa ze stada liczącego 280 krów mięsnych wynosi 80 – 90 tys. zł. Ponadto, razem w gospodarstwach Walewice i Goślub-Ktery hodowanych jest 300 krów mlecznych wraz z przychówkiem. Miesięczny dochód z krów mlecznych wynosi prawie 160 tys. zł. Całe stado zarówno krów mięsnych jak i mlecznych liczy 650 sztuk bydła w tym oprócz dorosłych krów także 80 sztuk jałówek i cieląt oraz 170 buhajów.

Gospodarstwo planuje w najbliższym czasie powiększenie stanu krów matek ze 100 sztuk do 150-200 sztuk oraz dalsze kontakty importowe z Francuskimi hodowcami bydła rasy limousine – dodaje T. Stolarczyk. 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT