Home Artykuły Walka z zarazą ziemniaka
Walka z zarazą ziemniaka

Walka z zarazą ziemniaka

0
0

Zaraza ziemniaka jest jedną z najpoważniejszych chorób na plantacjach ziemniaków, zarówno tych towarowych, jak i na niedużych poletkach, gdzie rolnicy uprawiają ziemniaki na własne potrzeby. Patogen potrafi zdziesiątkować uprawy zarówno na polu, jak i po zbiorach na etapie przechowywania. Jak skutecznie z nim walczyć?

Zaraza ziemniaka jest powodowana przez grzybopodobny patogen, który bardzo szybko się namnaża i przenosi z rośliny na roślinę. Występowaniu choroby sprzyjają przede wszystkim ciepło i wilgoć. Wyjątkowo groźne dla upraw są w szczególności ciepłe zimy, które stwarzają idealne warunki do przetrwania i namnażania patogenów. Objawy na roślinach, które powinny zaniepokoić plantatorów, to jasnozielone plamy na liściach i łodygach, które z czasem przyjmują ciemnobrunatne zabarwienie. Choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia i w krótkim czasie potrafi zająć potężną powierzchnię upraw.

Źródłem zakażenia zarazą ziemniaka najczęściej są porażone bulwy. Niewłaściwe przechowywanie ziemniaków powoduje szybki rozwój choroby w magazynie. Jeśli takie bulwy zostaną wysadzone na polu, kolejne uprawy również zostaną zdziesiątkowane. Dlatego też jednym z najważniejszych działań profilaktycznych jest wysadzanie całkowicie zdrowych i doskonałej jakości bulw. Warto sięgać po sprawdzony materiał kwalifikowany, dzięki czemu można mieć pewność, że wysadzane sadzeniaki są w stu procentach zdrowe. Najlepiej jest kupować takie odmiany, które nie tylko są zalecane dla danego regionu, ale również mają podwyższoną odporność na choroby grzybowe.  Rolnicy, którzy decydują się na sadzenie bulw z własnych zbiorów powinni bardzo dobrze obejrzeć każdą bulwę – powinna być ona gładka, twarda, pozbawiona jakichkolwiek uszkodzeń czy niepokojących zmian. Choć to czasochłonne, pomaga w dużym stopniu ograniczyć ryzyko pojawienia się zarazy ziemniaka po wschodach.

Niestety, nawet najlepiej prowadzona profilaktyka nie zapewnia stuprocentowej zdrowotności upraw. Dlatego też bardzo ważne jest monitorowanie plantacji na każdym etapie wegetacji. Im wcześniej zaraza ziemniaka zostanie namierzona i zdiagnozowana, tym większe są szanse, że zastosowane środki ochrony roślin spełnią swoje zadanie i pozwolą ograniczyć straty w uprawach. Szczególną uwagę warto poświęcić plantacjom, gdy pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Jeśli jest ciepło i deszczowo, ryzyko pojawienia się zarazy znacznie wzrasta.

Gdy zaraza ziemniaka na polu stanie się faktem, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio dobranych fungicydów. Są one skuteczne i działają dosyć szybko. Trzeba jednak pamiętać, że patogen powodujący chorobę równie szybko potrafi uodpornić się na konkretne substancje czynne. Podczas stosowania ochrony chemicznej warto więc stosować środki o zróżnicowanym składzie, dzięki czemu patogen nie zdąży się na nie uodpornić.

Autor: Anna Banaszkiewicz

Facebook Comments Box